درنگ: موضوع تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان در حالی هفته گذشته به صورت خبری قطعی منتشر شد که تنها یک «لایحه» بود و نیازمند مصوبه مجلس. اما این سوال در ذهن بسیاری از مردم خطور کرد که تبدیل پول ملی چه تاثیری بر مراودات اقتصادی روزمره آنها خواهد داشت.

هادی حق شناس اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه در گفتگو با درنگ در این باره می‌گوید: تبدیل واحد پول ملی ایران هیچ تاثیری بر شاخص‌های کلان اقتصادی ندارد. به عبارت ساده‌تر، مردم اگر امروز یک قرص نان می‌خرند و در قبال آن اسکناس ۱۰۰۰۰ ریالی پرداخت می‌کنند با تبدیل واحد پول، اسکناس ۱۰۰۰ تومانی پرداخت می‌کنند و هیچ تاثیری در خرید و فروش روزمره آنها ندارد.

وی ادامه داد: استدلال بانک مرکزی از این تصمیم این است که به دلیل اینکه مردم در محاوره از واژه «تومان» استفاده می‌کنند بهتر است واحد پول ملی نیز به تومان تغییر یابد. همین استدلال بانک مرکزی نشان می‌دهد تبدیل واحد پول ملی تاثیری در اقتصاد زندگی مردم نخواهد گذاشت.

این اقتصاددان با طرح این سوال که «آیا تبدیل پول ملی ضرورت دارد یا خیر؟» به تجربه اجرای این طرح در برخی کشورها اشاره کرد و گفت: در کشورهایی که نسبت به تغییر واحد پول ملی یا حذف صفر اقدام کرده‌اند دو اتفاق منجر به اتخاذ این تصمیم شده است؛ نخست تورم سه رقمی و دوم افزایش حجم پول در اقتصاد.

حق شناس گفت: در کشورهایی مانند ترکیه، زیمباوه، برزیل و مکزیک که تورم سه رقمی را تجربه کردند دولت‌ها اقدام به حذف صفر از پول ملی گرفتند چراکه در این شرایط ارزش پول ملی کاهش می‌یابد لذا برای حفظ ارزش پول ملی این تصمیم ضرورت دارد. همچنین در مواقعی که حجم پول از نظر فیزیکی در اقتصاد زیاد می‌شود به منظور کاهش این حجم نسبت به حذف صفر پول اقدام می‌شود.

وی افزود: به دلیل اینکه تورم اقتصاد ایران در حال کاهش و نیل به تورم تک رقمی است بنابراین تبدیل واحد پول ملی ضرورتی ندارد و تنها استدلال اجرای این طرح یکسان سازی ظاهر پول به تناسب زبان محاوره در بین عام است. با این توضیح تبدیل واحد پول را می‌توان صرفا به جراحی زیبایی تشبیه کرد چرا که هیچ تاثیری در شاخص‌های خرد و کلان اقتصادی ندارد.

جدیدترین اظهارات رئیس بانک مرکزی درباره تغییر واحد پولی کشور در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی را در ویدئوی زیر ببینید.