علیرضا نادری در گفتگو با درنگ درخصوص پیدایش مگس‌های سفید در تهران اظهار کرد: در درجه اول باید بگویم به کار بردن عنوان مگس سفید درباره این حشرات اشتباه است. این حشره از خانواده Aleyrodidae با عنوان «سفید بالکان» در دنیا ۱۵۰۰ گونه دارد.

وی اضافه کرد: تغذیه سفید بالکان نوعی شیره گیاهی است که پشت برگ‌ها و  روی گل‌ها وجود دارد؛ این حشره از شهد گیاه تغدیه می‌کند که باعث تضعیف آن می‌شود اما هیچ‌گونه بیماری برای شهروندان به دنبال ندارد.

کارشناس حشرات معاونت طبیعی با اشاره به خاستگاه این حشره در جنوب شرقی آسیا، چین و کشورهای همسایه چین گفت: از دیگر عوامل پیدایش این حشرات، کاشت زیاد درختان توت است. عامل دیگر، چسبیدن سفیدبالکان به جعبه محصولات کشاورزی و باغی است که توسط حمل و نقل هوایی جا‌به‌جا می‌شود.

نادری تنها راه‌حل از بین بردن سفید بالک را صبوری شهروندان دانست و افزود: ارائه راه حل نابودی سفید بالک از سوی برخی شاید در حد شعار باشد یا حرف منطقی به نظر نرسد چرا که برای نابودی این حشره کاری نمی‌توان کرد.

به گفته نادری، با پیدایش سفید بالکان به عنوان آفت، باید زنبورها، کفشدوزک‌ها و حشراتی را که از مگس سفید تغذیه می‌کنند به منطقه آورد. هر چند تعداد این حشرات مفید هم به علت از بین رفتن بوستان‌های طبیعی کاهش یافته‌ است.

وی با اشاره به برچسب‌های زرد رنگ بر روی درختان اظهار کرد: برچسب‌های زرد به خاطر چسبندگی علاوه بر جمع‌آوری حشرات، باعث از بین رفتن حشرات شکارکننده سفید بالکان هم می‌شود.

این کارشناس محیط زیست عنوان کرد: روند از بین رفتن حشره سفید بالک ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد، البته با آمدن زمستان و دمای زیر صفر درجه ناپدید می‌شوند زیرا این حشرات متعلق به مناطق نیمه گرمسیری هستند و تحمل سرما را ندارند.