اصغر کیهان‌نیا در گفتگو با درنگ در پاسخ به این سوال که آیا معلمان می‌توانند در مدرسه از کودکان و نوجوانان شغل پدران‌شان را بپرسند یا خیر، اظهار کرد: اساساً این سوال مخرب است و پرسش غلطی محسوب می‌شود. مگر این‌که در موارد خیلی استثنایی که رفتار کودک در مدرسه تنش‌زا باشد یا رفتارهای غیرطبیعی از خود بروز دهد این سوال از کودک پرسیده می‌شود تا به ریشه‌یابی رفتار او بپردازند.

وی افزود: البته این سوال را مستقیم نمی‌پرسند، بلکه سوالاتی در مورد خانواده‌ دانش‌آموز به منظور شناسایی تشنج یا اختلافات در خانواده پرسیده می‌شود تا تاثیرات این جو روی کودک یا نوجوان بررسی شود.

معلمان سوالات شخصی از کودکان نپرسند

این روان‌شناس با اشاره به تبعات منفی پرسیدن شغل پدر در روحیه کودک و نوجوان گفت: کودکی که پدرش مدیر بانک یا مدیرعامل شرکت است، در پاسخ به پرسش «پدرتان چه شغلی دارد؟» حتی پُز می‌دهد و با افتخار کردن به شغل پدر در پی مطرح ساختن خودش است؛ اما دیگر کودکانی که شغل پدرشان در سطح متوسط قرار دارد، کودکان طلاق هستند یا پدرشان فوت کرده، در صورت مواجهه با چنین پرسشی احساس ناراحتی و خجالت می‌کنند.

وی ادامه داد: تصور کنید کودکان در بازی و سرگرمی‌های خود معمولاً با یکدیگر شوخی می‌کنند یا با القاب ناپسند شغل‌ پدرشان را به سخره می‌گیرند. این شوخی گاه به تحقیر کودکان منجر شده و حس ناخوشایندی را در آنان ایجاد می‌کند.

کیهان‌نیا با اشاره به این موضوع که گاهی شغل پدر کودکان و نوجوانان سوژه دوستان‌شان می‌شود، بیان کرد: سوژه شدن شغل پدر بچه‌ها می‌تواند تاثیرات مخربی روی آنان بگذارد که در آینده جبران‌ناپذیر خواهد بود. حتی عده‌ای از بچه‌ها با تحقیر شدن نسبت به شغل پدر مدرسه را ترک کردند.

حس حقارت و خجالت برای گفتن شغل پدر در مدرسه

به گفته این روان‌شناس، آن دسته از کودکان و نوجوانانی که اعتماد به‌نفس بالایی ندارند و شغل پدران‌شان در سطح متوسط است با این پرسش حس حقارت و ناچیز بودن در درون‌شان پدیدار ‌خواهد شد. حتی ممکن است بسیاری از آنان با گفتن شغل پدرشان، سرافکنده شوند که احساس کم‌رویی، ‌کم حرفی و منزوی شدن را در آنان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به کودکی که به خاطر شغل پدرش دچار افسردگی شده بود، گفت: دختر ۸ ساله‌ای که شغل پدرش قصابی بود دچار افسردگی شد و از مدرسه رفتن بیزار بود. این دختر بچه تاکید داشت از آینده‌اش می‌ترسد و علاقه‌ای به بیان شغل پدر در جمع دوستان ندارد تا اینکه با روان درمانی‌ این دختربچه تصمیم گرفت به شغل پدرش افتخار کند.