درنگ: قرار است رستوران جدیدی در «پلیموث» انگلیس افتتاح شود که مدیریتش به عهده یکی از مشهورترین تجار ایرانی است. ادموند داوری که برای مدتی بیش از ۳۰ سال مشغول تجارت در این شهر است، قرار است رستوران «توت» را افتتاح کند و مکان آن هم در خیابان می فلاور است.

آقای داوری در این باره به «هرالد» گفت: این مکان دقیقا نزدیک به دانشگاه است. مدت‌هاست که در ذهنم موضوع راه‌اندازی یک رستوران را بررسی می‌کنم. حالا فکر می‌کنم زمانش رسیده است. همیشه کار مربوط به غذا و خوراک را دوست داشتم و زمان عملی کردن خواسته‌ام رسیده است.

 

انتقال طعم غذای ایرانی به پلیموث

رستوران اینگی در ماه ژوئن بسته شده است و دلیلش هم شرایط نامناسب جسمانی صاحب آن بوده که مجبور شده به مصر زادگاه خودش بازگردد. حالا قرار است این مغازه تبدیل به رستوران توت شود. داوری هم با احترام به مالک اینگی، تمام تمرکزش را گذاشته تا این مکان را دوباره تبدیل به رستورانی شلوغ اما این بار از نوع ایرانی کند.

او می‌گوید: من علاقه زیادی به غذاهای ایرانی دارم. این غذاها تاریخی طولانی دارند و در واقع تاریخشان مربوط به هزاران سال قبل است؛ درست مثل فرهنگ ایران. غذاهای ایرانی بسیار خوشمزه هستند. در آن‌ها زعفران فراوان استفاده می‌شود که متعلق به کشور خودمان است و احساس خوبی در زمان خوردن غذا ایجاد می‌کند. ما ایرانی‌ها همیشه قسمتی از برنجمان را زعفرانی می‌کنیم.

این روزها غذای ایرانی شهرت جهانی پیدا کرده است. همین حالا به لندن بروید و ببینید که بیش از ۱۰۰ رستوران ایرانی فعالیت می‌کنند. به همین دلیل احساس کردم وقتش رسیده مردم پلیموث هم با این نوع خوراک آشنا شوند. خوشبختانه من سرآشپز توانایی دارم که تجربه کار طولانی در رستوران‌های ایرانی را دارد و می‌تواند خوشمزه‌ترین غذاهایی که تا به حال خوردید را طبخ دهد.

داوری تجارب ناموفق زیادی هم داشته که همه به خاطر مشکلات مالی ناکام ماندند. حالا او مدعی است می‌خواهد از اشتباهات گذشته درس بگیرد: اشتباهاتی داشته‌ام، اما کارهای خوب زیادی هم انجام دادم. درس گرفتم و می‌خواهم دوباره تلاش کنم. باید به مردم یاد بدهم که محصولم را دوست داشته باشند. باید چیزی ارائه کنم که آن‌ها دوست دارند، نه چیزی که من دوست دارم. وقتی قرار است محصولی جدید ارائه کنم، پس صبر هم نیاز است. قرار است آن‌ها را با فرهنگ جدیدی آشنا کنم. می‌توانستم پیتزا یا پاستا ارائه کنم اما می‌خواهم متفاوت باشم. فرهنگ ایرانی را هم در این رستوران خواهید دید. اگر در ایران وارد خانه کسی شوید برایتان میزی رنگارنگ با انواع غذاها آماده می‌کنند.