براساس گزارش ساینس الرت، این فضاپیما درحال حاضر در میان کمربند کویپر، حلقه‌ای از اجرام سیارک‌مانند در خارجی‌ترین بخش سامانه خورشیدی، و درحال حرکت به سوی محل اجرای ماموریتی هیجان‌انگیز برای روز اول سال جدید میلادی است، اولین پرواز نزدیک‌گذر از کنار جرمی در کمربند کویپر به نام اولتیما تول.

این جرم که نام رسمی آن ۲۰۱۴ MU69 است، در فاصله میلیارد‌ها کیلومتر دورتر از پلوتو در پرواز است و به گفته اعضای تیم افق‌های نو، ابتدایی‌ترین جهانی است که یک فضاپیما در دورافتاده‌ترین محل ممکن با آن ملاقات خواهد داشت.

افق‌های نو در سال ۲۰۱۵ و پس از پرواز نزدیک‌گذرش از کنار پلوتو و ارسال اطلاعات خارق‌العاده به زمین و ثبت تصویر قلب یخی پلوتو،‌ توجه جهانیان را به خود جلب کرد. اما از ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷،‌ این فضاپیما به خواب رفت و وارد فاز خواب زمستانی شد تا بتواند منابع انرژی‌اش را برای سفر طولانی به خارج از سامانه خورشیدی ذخیره کند.

اما در روز سه‌شنبه ۵ ژوئن ۲۰۱۸ دستوری مبنی بر بیدار شدن از زمین به افق‌های نو ارسال شد و سیگنالی مبنی بر دریافت و اجرای این پیام به تیم هدایت‌کننده این فضاپیما در لابراتوار فیزیک کاربردی جانز هاپکینز رسید.

این تیم اکنون به شدت مشغول برنامه‌ریزی و شبیه‌سازی پرواز نزدیک‌گذر از کنار اولتیما تول در ماه آگوست است و برای اینکار داده‌های مکان‌یابی را گرد‌آوری کرده و دستوراتی را از طریق شبکه فضایی عمیق به فضاپیما ارسال می‌کند تا آن را برای پرواز نزدیک‌گذر آماده کند.

اگرچه هنوز چند‌ماهی تا رسیدن به این جرم کیهانی زمان باقی مانده، اما فاصله افق‌های نو تا زمین در مقیاس سیاره‌ای چندان نیز دور نیست. این فضاپیما اکنون ۲۶۲ میلیون کیلومتر، دو برابر فاصله بین زمین تا خورشید، از اولتیما فاصله دارد، و هرروز یک میلیون و ۲۲۳ هزار و ۴۲۰ کیلومتر به آن نزدیک‌تر می‌شود.