درنگ: وی در آن دوران دانش‌آموز ۱۸ ساله کالج رویال شیمی در لندن بود که در تلاش بود استادانش را تحت تاثیر قرار دهد. تمرین خانگی او انجام چند آزمایش شیمی طی تعطیلات عید پاک بود. وی باید شیوه‌ای ساده برای تولید کوینین، ماده‌ای که در درمان مالاریا استفاده می‌شد را کشف می‌کرد، ماده‌ای که باید به شیوه‌ای پرهزینه از ریشه درختانی عجیب و غریب استخراج می‌شد.

پرکین جوان تصور کرد می‌تواند این ماده را در آزمایشگاه کوچک خانگی‌اش تولید کند، از این رو شروع به ترکیب مواد شیمیایی با یکدیگر کرد.

برای ساخت کوینین مصنوعی وی به قیر ذغال رو آورد، لجن به‌جا مانده از نوعی سوخت چراغ در آن زمان، زیرا تصور بر این بود که این دو ماده ساختار شیمیایی یکسانی دارند اما در پایان آزمایش تنها چیزی که در لوله آزمایشگاه باقی‌ماند ماده‌ای لزج و سیاهرنگ بود.

 

اولین رنگ مصنوعی جهان

 

زمانی که پرکین تلاش کرد ماده را بشوید، رنگی بنفش ایجاد شد که با شفافیتی بالا به پارچه منتقل می‌شد. به این شکل بود که پرکین به صورت اتفاقی و در حال تلاش برای یافتن ماده درمانی مالاریا، موفق به کشف اولین رنگ مصنوعی در جهان شد.

  • رنگ مناسب در زمان مناسب

در آن دوران رنگ بنفش یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها بود و طیف‌های مختلفی از بنفش در مد آن دوران مورد استفاده قرار می‌گرفت. پرکین متوجه شد که در آستانه تحولی بزرگ قرار دارد زیرا تا آن زمان رنگ‌ها تنها از گیاهان یا حیوانات به دست می‌آمدند که این رنگ‌ها نیز بسیار محدود، کدر و گران‌قیمت بودند. به ویژه رنگ بنفش که استخراج آن فرایندی پرزحمت و زمان‌بر بود و همین موضوع قیمت آن را افزایش می‌داد. در آن دوران رنگ بنفش از نوعی حلزون  که در بخش‌هایی خاص از دریای مدیترانه زندگی می‌کردند به دست می‌آمد.

 

اولین لباس رنگ‌آمیزی شده با رنگ پرکین

 

در نهایت با آغاز دوران انقلاب پیش صنعتی در جهان،‌ فرایند‌های تولیدی مجبور شدند این کشف را به کار ببندند. پرکین رنگی که کشف کرده بود را ارغوانی نامید و این رنگ در دهه ۱۸۵۰ به جنون مد تبدیل شد و تقریبا تمامی تولید‌کنندگان مد فرانسه و سوئیس این طیف رنگ را به کار بستند.

پرکین بلافاصله پس از کشف این رنگ از کالج بیرون آمده و کارخانه‌ای برای تولید صنعتی رنگ‌های مصنوعی به راه انداخت. جنون بنفش برای همیشه ادامه پیدا نکرد و تا سال ۱۸۷۰ رنگ‌های جدیدی وارد صنعت مد شدند اما تاثیر کشف پرکین جاودانه شد: با بنا نهادن پایه رنگ‌های مصنوعی،‌ پرکین در صنعت مد تحولی بزرگ ایجاد کرد.

رنگ‌های مصنوعی وی دو مشکل اساسی را حل کردند: مشکل کم‌رنگ‌شدن رنگ‌ها تحت تاثیر نور یا شستشو و قیمت بالای تولید رنگ. از این رو است که متخصصان صنعت مد پرکین را بیل‌گیتس، استیو جابز یا جف‌بزوس صنعت مد جهان می‌دانند.