درنگ : شرکت سومیتومو فورستی می‌گوید تنها ۱۰ درصد از این برج ۷۰ طبقه که W350 نام دارد از فولاد ساخته خواهدشد و مابقی آن، ۱۸۰ هزار متر مکعب چوب خواهد بود. این برج مسکونی ۸۰۰۰ واحدی در هر طبقه و بالکنش با درخت‌ها و گیاهان مختلف تزئین خواهد شد.

همچنین ساختار لوله مقاوم، سیستمی که در آن بست‌های ضد‌ارتعاش فولادی اریب در میانه حفره‌ای ۳۵۰ متری از چوپ و فولاد قرار می‌گیرند، از آسمانخراش در برابر زلزله‌های مداوم توکیو محافظت خواهد کرد.

 

  • چقدر هزینه دارد؟

هزینه برآورد شده برای ساخت این برج منحصربه‌فرد در حدود ۴ تا ۵٫۶ میلیارد پوند است،‌ درحدود دوبرابر ساخت آسمانخراش‌های معمولی و غیرچوبی. با این‌همه سومیتومو امیدوار است پیشرفت‌های فناوری تا پیش از سال ۲۰۴۱ ، تاریخی که برای افتتاح برج درنظر گرفته شده‌است، بتواند از هزینه مورد نیاز برای ساخت برج بکاهد.

  • ایده آسمانخراش چوبی جدید است؟

ژاپن در سال ۲۰۱۰ قانونی را تصویب کرد که شرکت‌های ساخت و ساز را مجبور می‌کرد برای بنای ساختمان‌های عمومی که کمتر از سه طبقه ارتفاع دارند از چوب استفاده کنند.

این ایده در سطح جهانی نیز جدید به شمار نمی‌رود. این برج‌های چوبی را می‌توان در مناطق مختلفی از جهان یافت. از ساختمان ۱۸ طبقه‌ای در مینیاپلیس چوبی گرفته تا برج مسکونی دانشجویی ۵۳ متری در ونکوور کانادا که درحال حاضر مرتفع‌ترین برج چوبی در جهان به شمار می‌رود.

  • آسمان‌خراشی هم‌سو با محیط زیست

ساختمان‌های بتنی و فولادی بسیار آلوده‌اند، پنج تا هشت درصد از آلودگی‌های کربنی جهان به واسطه ساخت و ساز این ساختمان‌ها تولید می‌شود.

 

چوب اما جاذب کربن است، به جای انتشار دی‌اکسید کربن آن را به خود جذب می‌کند. ژاپن همچنین از جنگل‌هایی وسیع برخوردار است که دو سوم سرزمین‌هایش را پوشش داده‌است.

  • چالش‌های پروژه چیستند؟

اصلی‌ترین چالش این پروژه مقاوم‌سازی آن در برابر آتش است. با این‌همه کنده‌های لمینیت شده یا CLT، مواد ساخت و سازی که روز به روز رایج‌تر می‌شوند، ضد آتش هستند و برخلاف فولاد پس از قرار گرفتن در معرض دمای بالا از نظر سازه‌ای مقاوم‌تر باقی می‌مانند.

ساخت آسمانخراشی چوبی بسیار گرانقیمت‌تر خواهد بود، از این رو نمی‌توان به این سرعت شاهد ظهور آنها در گوشه و کنار شهر‌های مختلف جهان بود، منظور از جهان همه کشورها است به جز ایران؛ پرواضح است که ما در ایران نه به ساختمان ضد زلزله نیاز داریم، نه ساختمان مقاوم در برابر آتش.