درنگ:  گزینه‌های انتخابی خود برای سفرهای داخلی را متنوع کنید. دیگر وقت آن رسیده تا از سفرهای عادی سالانه و مقاصد تکراری کمی فاصله بگیرید. ایران پر است از طبیعتی که شاید تاکنون تصور هم نکرده باشید که چنین مناطقی می‌توانند مقصد گردشگری شما باشند. حتی شاید نام بسیاری از این مناطق فقط در گستره جغرافیایی ذهنی شما آن هم برگرفته از کتاب‌ها درسی خلاصه شده باشد.

یکی از این مناطق دامنه‌های سومین قله بزرگ ایران یعنی سبلان است. منطقه‌ای که در ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر قرار دارد.

قرار نیست در تمام سفرها به هتل یا اقامتگاه‌های گران قیمت بروید. این بار اقامت در چادرهای صحرایی را تجربه کنید. چادرهایی در طبیعت سبلان. یکی از این مناطق کمپی در دامنه‌های سبلان و در جوار «جهنم دره» است که به همت آژانس مسافرتی پرنده سفید تحت برند «آی‌گوپرشیا- http://iGoPersia.com» جانمایی شده که در این گزارش این منطقه دیدنی به شما معرفی می‌شود.

تجربه شنا در آبگرم آیقار قینرجه با دمای ۸۷ درجه، کوهپیمایی در «جهنم دره»، اقامت کم‌نظیر در دل کوه و غذاهای محلی مهمترین لذت‌های شما در یک سفر دو روزه به این منطقه و به دور از هیاهوی شهریست که سال‌هاست با توسعه شهرها و سفرهای تجملاتی جای خود را به سفرهای مدرن داده است.

 

آنچه به جذابیت این سفرها می‌افزاید تجربه متفاوت آن نسبت به سایر سفرهای سالانه است؛ اینکه شما یک روز تابستانی را در نسیم دامنه‌های سبلان و شب را در هوای سرد کوهستانی می‌گذرانید تجربه کم‌نظریست. در این کمپ تجهیزات کامل خواب و سرویس‌های بهداشتی، حمل و نقل بین شهری با اتوبوس توریستی VIP، ارائه پکیج‌های اقامتی و خدماتی در داخل چادرها و غذای محلی به همراه پیش غذا تدارک دیده شده است.

 

 

از جهنم دره گفته شد. دره‌ای که دقیقا در کنار کمپ قرار دارد، هر چند با چشم غیرمسلح، شاید از کوهپیمایی در جهنم دره منصرف شوید اما طی مسیر به سختی ارتفاعی که نگاه می‌کنید نیست. بعد از حدود ۴۰ دقیقه طی مسیر به رودخانه‌ای می‌رسید که آب به شدت سرد در عین حال لذت بخشی دارد.

 

 

 


مسیر کمپ
 

کمپ دامنه‌های سبلان نخستین مقصدیست که توسط گروه آیگوپرشیا ایجاد شده و قرار است چندین کمپ دیگر در سال ۹۶ در مناطق مختلف کشور تاسیس شود. از تهران حدود ۱۲ ساعت تا این کمپ فاصله است که بعد از گذشت از شهرهای قزوین، زنجان، اردبیل، جاده اردبیل – مشگین شهر و عبور از کنارگذر مشگین شهر وارد جاده آبگرم قینرچه و موئیل به کمپ می‌رسید.

اما ایمان عدلخواه مدیر فروش و بازاریابی گروه آی گو پرشیا می‌گوید: این نخستین کمپی‌ است که این گروه مستقر کرده و قرار است به زودی در سال جاری حدود ۵ مقصد دیگر را در مناطق مختلف به تورهای داخلی این گروه اضافه شود.

وی معتقد است: با توجه به اینکه غالبا بسیاری از مسافران و گردشگران داخلی به دنبال سفرها و تورهای خارجی هستند این گروه گردشگری بر شناسایی مناطق گردشگری و طبیعت گردی داخلی تمرکز کرده تا علاوه بر آشنایی مسافران داخلی با مناطق مخلتف، گردشگران خارجی را به ایران بکشاند.

این فعال گردشگری افزود: منطقه تک آب مسجد سلیمان، صحرای ابوزیدآباد کاشان، جزیره هرمز و یزد بخشی از مناطقی است که این گروه برای تاسیس کمپ‌ در حال نقطه‌یابی و شناسایی است.

وی از توجه این گروه گردشگری به محیط زیست و عدم آسیب به طبیعت می‌گوید: یکی از موضوعاتی که در مناطق گردشگری مورد توجه قراردادیم حفظ محیط زیست و فرهنگسازی برای سلامت محیط است. به شما پیشنهاد می کنیم گردشگری در این منطقه را حتما تجربه کنید. این کمپ تا حداکثر هفته اول شهریور از چهارشنبه شب تا جمعه شب به مدت دو روز (همراه با مسیر رفت و برگشت) پذیرای مسافران و گردشگران خواهد بود.