قرنیه بخش دیواره‌ای در اطراف چشم است که کار آن فوکس و تمرکز مناسب چشم می‌باشد. همچنین بخشی از کار محافظت از خطرات احتمالی خارجی را نیز بر عهده دارد. در حال حاضر نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در دنیا نیازمند پیوند قرنیه هستند و ۵ میلیون نفر نیز به علت جراحت وارد شده به چشم به طور کامل نابینا شده‌اند. دانشمندان دانشگاه نیوکسل در انگلیس بر این باور‌اند که در آزمایشگاه می‌توانند قرنیه‌هایی تولید کنند که به وسیله آن بتوان به افراد زیادی که این مشکل زا دارند کمک نمود.

به گفته محقق ارشد در این زمینه، چی کونون:

” بسیاری از تیم‌های تحقیقاتی به دنبال راهی برای تولید جوهر بیولوژیکی برای عملی کردن این امر هستند و حالا ما برای استفاده از این جوهر که حاوی سلول های بنیادی نیز می‌باشد آمادگی لازم را داریم. همچنین این امکان وجود دارد تا پرینت سه بعدی بدون نگرانی در مورد رشد مجزای سلول ها انجام شود.”

3D-Print

جوهر بیولوژِیکی پروتئین های آلژینات و کولاژن را با هم ترکیب می‌کند و این ساختار به اندازه کافی محکم است که ساختار قرنیه را حفظ نماید و در عین حال نرمی لازم برای ورود به یک پرینتر سه بعدی را نیز دارد. در این روش دانشمندان قادر به تولید قرنیه در کمتر از ۱۰ دقیقه می‌باشند.

به گفته کونون:

“قرنیه های سه بعدی وارد تست خواهند شد و طی سال‌های آینده این امکان بوجود خواهد آمد تا بتوان به کمک این ابزار برای پیوند قرنیه چشم استفاده نمود. با این حال ما نشان دادیم این کار عملی است و به کمک آن می‌توان افراد زیادی را از نابینایی نجات داد.”