درنگ: خوشبختانه امروزه شیوه‌های لکه‌گیری زیادی وجود دارند که می‌توانند به از بین بردن لکه‌ها از روی سرسخت‌ترین سطوح کمک کنند اما در عوض اشتباهاتی نیز وجود دارند که هرگز نباید در حین پاک کردن لکه‌ها مرتکب آنها شوید. در ادامه با برخی از این اشتباهات آشنا می‌شوید:

 • استفاده بیش از اندازه از پاک‌کننده

زمانی که لکه‌ای بسیار بزرگ ایجاد می‌شود، همه وسوسه می‌شوند که از حجم زیادی پاک‌کننده استفاده کنند تا هرچه سریعتر از شر لکه خلاص شوند اما این‌کار باعث می‌شود که آب کشیدن جسمی که لکه شده‌است، مثل فرش یا موکت، برای شما دشوارتر شده و به خوبی نیز خشک نشود. به جای این کار بهتر است از مقدار کمی از پاک‌کننده استفاده کنید و بخشی از لکه را پاک کنید و دوباره از مقداری دیگر برای پاک کردن بخشی دیگر از لکه استفاده کنید.

 • استفاده از آب داغ

زمانی که جایی لک می‌شود،‌ همه ناخودآگاه به دنبال مقداری آب جوش می‌گردند تا لک را از بین ببرند، اما متخصصان پاکیزگی می‌گویند آب داغ درواقع می‌تواند برخی از لکه‌ها را ثابت کند، به ویژه اگر لکه‌ها توسط مایعات بدن مانند استفراغ یا خون ایجاد شده‌باشند. پس ریسک نکنید، آب سرد گزینه کم‌خطرتری برای پاک کردن این نوع لکه‌ها است.

 • ساییدن شدید

زمانی که مایعی روی سطحی می‌ریزد، بسیاری از افراد وارد فاز نگرانی شده و به شکلی عصبی شروع به کشیدن محکم تکه‌ای پارچه روی محل لک می‌شوند. اما واقعیت این است که این‌کار می‌تواند آسیب وارد شده به سطح لک شده را تشدید کند. در عوض بهتر است لکه را بسیار آرام و نرم پاک کنید تا از نفوذ مایع ایجاد کننده لک به اعماق سطح جلوگیری شود.

 • استفاده از صابون

اگر صابون را مستقیم روی لکه بریزید ممکن است باعث تثبیت آن شود، به ویژه اگر لکه توسط قهوه،‌ نوشیدنی‌های قرمز‌رنگ یا چای ایجاد شده‌باشد. به جای آن بهتر است همیشه ابتدا لکه را با آب سرد شستشو داده  و پس از آن از صابون یا دیگر پاک‌کننده‌ها استفاده کنید.

 • تمیز کردن پارچه‌های خاص

اگر مبلمان آنتیکی دارید حتما وسوسه تمیز کردن لکه‌های آن توسط خودتان به جای سپردن مبلمان به یک متخصص را تجربه کرده‌اید. اما این وسوسه می‌تواند روکش ظریف و حساس دارایی‌های ارزشمند شما را تخریب کند، پس کار را به کاردان بسپارید.

 • استفاده از سفید‌کننده روی پارچه‌های ظریف

پارچه‌های ظریف مانند ابریشم و پشم توانایی مقاومت در برابر مایع سفید‌کننده را ندارند پس مطمئن شوید که از مایع پاک‌کننده‌ای استفاده می‌کنید که دارای ترکیبات سفید‌کننده نیست.

ترفندهای خانگی برای پاک کردن لکه‌ها

 • لکه‌های گاز

از ترکیبی از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید، به خوبی می‌تواند از پس لکه‌های سرسخت چربی بر بیاید. گزینه دیگر ایجاد خمیری از آب، ۱/۳ فنجان نمک و یک فنجان جوش‌شیرین است.

 • لکه‌های دیوار

برای از بین بردن رد دست‌های چرب روی دیوارها از گچ استفاده کنید. گچ را روی رد چرب دست‌ها بکشید و پس از آن از پارچه‌ای برای پاک کردن پودر گچ از روی دیوار استفاده کنید و در نهایت دیوار را با آب بشویید.

 • لکه پارافین

اگر قطرات پارافین روی مبل یا فرش ریخته با کمک یک کاردک سطح خارجی پارافین را بتراشید. سپس یک تکه کاغذ لکه‌گیر زیر سطح قرار داده و سشوار داغ را روی لکه بگیرید تا زمانی که کل پارافین جذب کاغذ شود.

 • لکه جوهر

برای از بین بردن لکه جوهر کافی است مقداری ضد‌عفونی‌کننده دست را روی لکه بریزید و بگذارید تا ۶۰ ثانیه باقی بماند.

 • لکه روغن

لکه را با کمک یک دستمال پارچه‌ای خشک پاک کرده و پس از آن کمی جوش شیرین روی لکه بریزید و اجازه دهید روغن را به خود جذب کند. سپس با فرچه پودر را کنار بزنید و با تکرار این کار در نهایت می‌توانید لکه را به کلی ناپدید کنید.

 • لکه رژ لب

نان سفید بهترین ابزار برای پاک کردن این لکه است. تنها کافی است پوسته خشک نان را برداشته و مابقی نان را در دست به شکل گلوله درآورید و آن را روی لکه بکشید تا زمانی که از بین برود.

 • لکه چمن

آب لیمو و نمک بهترین راه‌حل برای از بین بردن لکه چمن است. ابتدا آبلیمو را روی لکه بریزید و سپس مقداری نمک روی آن بپاشید. لکه را بسابانید تا به تدریج از بین برود.