درنگ :  از چهارشنبه خبرهایی مبنی‌بر تعلق‌نگرفتن گوشی‌های گران‌قیمت (گالکسی نوت ٨) اهدایی به ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ کره‌جنوبی در رسانه‌های معتبر بین‌المللی منتشر شد. همان‌طور که روزنامه «شرق» در روز پنجشنبه نوشت «یکی، دو منبع خبری خارجی گزارش دادند آخرین مدل گوشی‌های سامسونگ به ورزشکاران ایرانی هم مثل نمایندگان کره‌شمالی بنا بر دلایل سیاسی تعلق نمی‌گیرد». ورزشکاران ایران چهارشنبه‌شب به محل بازی‌ها رسیده بودند و آن روز با قاطعیت نمی‌شد درباره این خبر صحبت کرد چراکه قرار بود چهار ورزشکار ایرانی حاضر در المپیک، پنجشنبه برای تحویل‌گرفتن هدایایی که به تمامی ورزشکاران تعلق می‌گرفت، اقدام کنند. ایرانی‌ها پنجشنبه صبح با خبر شوکه‌کننده تحریم ورزشکاران ایرانی از سوی شرکت سامسونگ از خواب بیدار شدند. اتفاقی که خیلی زود جنبه‌های سیاسی-اقتصادی پیدا کرد و حدود ۶۰ ساعت روابط ایران- کره‌جنوبی را هم تحت‌الشعاع قرار داد. حتی کار به جایی رسید که مسئولان سیاسی و قضائی کشور به سامسونگ هشدار دادند اگر عذرخواهی رسمی نکند، تحریم می‌شود.

واکنش سریع کمیته ملی المپیک
پنجشنبه صبح به وقت تهران هنگامی ‌که کاروان کوچک ایران از گرفتن هدایای خود دست خالی برگشت، مشخص شد خبر چند خبرگزاری درباره تحریم ایران و کره‌شمالی از سوی سامسونگ درست بود. شرکت کره‌ای که بازار بزرگی هم در ایران دارد به دلیل تحریم‌های سازمان ملل از دادن هدایا به ایرانی‌ها امتناع کرد. ایران معتقد است این موضوع نقض آشکار روح المپیک و منشور المپیسم است که بر حضور ورزشکاران کشورهای سراسر دنیا در این رویداد بدون درنظرگرفتن ملیت، رنگ، دین، مذهب، نژاد و سیاست تأکید دارد. به همین دلیل کمیته ملی المپیک ایران بلافاصله به این موضوع واکنش نشان داد. شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک با ارسال نامه‌هایی جداگانه به IOC، (کمیته بین‌المللی المپیک)، کمیته ملی المپیک کره‌جنوبی و سفیر این کشور در ایران، خواستار پیگیری و برخورد با تصمیم و رفتار غیرالمپیکی کمپانی سامسونگ با کاروان ایران شد. رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران، از دستور برای خرید گوشی همراه و دلجویی از ورزشکاران کشورمان خبر داد. صالحی‌امیری دقایقی بعد با انتشار بیانیه‌ای خواهان عذرخواهی رسمی سامسونگ شد. او همچنین عنوان کرد با تماس با وزیر محترم خارجه خواهان احضار سفیر کره‌جنوبی شده است. صالحی‌امیری همچنین خواهان ایجاد کمپین اجتماعی علیه رفتار توهین‌آمیز سامسونگ و رفتار متقابل برای تحریم این شرکت شد. با انتشار رفتار تبعیض‌آمیز سامسونگ با ورزشکاران ایرانی خیلی زود موجی از انتقادها از سامسونگ در کشور به راه افتاد.

احضار سفیر و تهدید به ثبت‌نشدن گوشی‌ها
پنجشنبه، سه وزارتخانه دیگر علاوه بر وزارت ورزش و جوانان به اقدام سامسونگ واکنش نشان دادند. سفیر کره‌جنوبی در تهران خیلی زود به وزارت امور خارجه فراخوانده شد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در‌این‌باره گفت: «مراتب اعتراض شدید وزارت امور خارجه و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این رفتار غیراخلاقی و مغایر با روح حاکم بر بازی‌های المپیک که شعار خود را ورای رنگ، دین، نژاد و سیاست قرار داده، به وی اعلام شد. در این دیدار خاطرنشان شد در صورتی که شرکت سامسونگ مراتب عذرخواهی خود را از این اقدام نابخردانه اعلام نکند، این موضوع شدیدا بر روابط تجاری شرکت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تأثیر خواهد گذاشت». به گفته قاسمی، سفیر کره‌جنوبی در تهران عنوان کرده که دولت کره‌جنوبی و شرکت سامسونگ هیچ‌گونه دخالتی در بروز این سوءتفاهم و توزیع اقلام اهدایی به عنوان اسپانسر این بازی‌ها نداشته‌اند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم اعلام کرد که اگر تا عصر پنجشنبه شرکت سامسونگ عذرخواهی نکند، دیگر از گوشی این کمپانی استفاده نخواهد کرد. محمد شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت هم پیامی مشابه صادر کرد. همچنین خبر رسید محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال آن است که در صورتی‌ که شرکت سامسونگ تا پایان پنجشنبه عذرخواهی رسمی نکند، پیشنهاد عدم ثبت گوشی‌های سامسونگ در کشور را در کارگروه مربوطه مطرح و از ورود این برند به کشور جلوگیری کند. علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز به این شرکت هشدار داد. مردم هم بی‌کار ننشستند و به این موضوع که جنبه ملی پیدا کرد، حساس شدند؛ کمپین‌هایی در فضای مجازی در این رابطه به راه افتاد. چهره‌هایی مانند بهرام رادان هم با این جریان هم‌صدا شدند. کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک هم خواهان تحریم محصولات سامسونگ در صورت عذرخواهی‌نکردن این شرکت شد.

  جزئیات جنجال المپیکی سامسونگ | وزارت خارجه ایران سامسونگ را تهدید کرد | اولتیماتوم ظریف به سفیر کره: تلفن همراهم را عوض می‌کنم

ابراز تأسف پذیرفته نشد
این موج اعتراض‌ها و نامه‌های رسمی ایران به کمیته برگزاری المپیک زمستانی و کمیته بین‌المللی المپیک، نهادهای مربوطه را مجبور به پاسخ‌گویی کرد. سامسونگ و IOC توپ را در زمین دیگری انداختند. شرکت سامسونگ اعلام کرد که هیچ توضیحی برای داده‌نشدن گوشی‌های سامسونگ به ورزشکاران ایرانی ندارد، زیرا کمیته بین‌المللی المپیک مسئول پخش گوشی‌ها بوده است. کمیته بین‌المللی المپیک نیز اعلام کرد گوشی موبایل در اختیار همه ورزشکاران همه کشورهای شرکت‌کننده در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ قرار خواهد گرفت و ایرانی‌ها می‌توانند گوشی‌ها را نگه دارند در صورتی که این موضوع برای ورزشکاران کره‌شمالی امکان‌پذیر نخواهد بود.
در بیانیه سامسونگ البته نشانی از عذرخواهی نبود و این شرکت فقط از اتفاقات پیش‌آمده ابراز تأسف کرد و از اهمیت خانواده ایرانی برای سامسونگ نوشت. سامسونگ تأکید کرد مسئول این اتفاق نیست. این بیانیه سامسونگ البته برای ایرانی‌ها راضی‌کننده نبود و صالحی‌امیری اعلام کرد تا زمانی که از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی نشود، آنها گوشی‌های هدیه را قبول نمی‌کنند. گوشی‌هایی که نزدیک به چهار میلیون تومان ارزش دارد و در آن اطلاعات مفیدی درباره بازی‌های زمستانی نصب شده است.

آیا سامسونگ مقصر بود؟
پافشاری ایران بر موضع صحیحش دیروز پاسخ داد و در نهایت IOC رسما از ایران عذرخواهی کرد. دیروز دو نامه برای ایرانی‌ها نوشته شد. پره میرو، معاون مدیر کل کمیته بین‌المللی المپیک در نامه‌ای به رضا صالحی‌امیری، از ایرانی‌ها دلجویی کرد. در این نامه آمده است: «این اتفاق در نتیجه عدم ارتباط صحیح فی‌مابین تیم‌های توزیع‌کننده تلفن پیش آمده است. کاملا ناراحتی و رنجشی را  که این اتفاق برای ورزشکاران و هیئت شما ایجاد کرده است، درک می‌کنیم. در راستای روح و ارزش‌های المپیک، صمیمانه از همکاری ارزشمند شما برای حل این موضوع تشکر می‌‌کنیم. در این ارتباط، پیشنهاد می‌‌کنیم جلسه‌ای را با شما و ورزشکارانتان در اولین زمان ممکن ترتیب دهیم زیرا تمایل داریم حمایت خود را از ورزشکاران شما نشان دهیم و این واقعه را پشت سر نهیم». لی هی-بوم رئیس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی هم در نامه‌ای به سیدعبدی افتخاری، سرپرست کاروان کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران رسما از او عذرخواهی کرد. «بدین‌وسیله مراتب عذرخواهی صادقانه خود را از طرف کمیته برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ بابت حادثه تأسف‌بار درخصوص توزیع تلفن بین ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌دارم. از بابت این وضعیت که به دلیل عدم ارتباط صحیح فی‌مابین تیم اجرائی ما به وجود آمد، بسیار متأسفیم». نامه‌های این دو شخص معتبر نشان می‌دهد ظاهرا توضیح شرکت سامسونگ درست بوده و این شرکت مقصر اصلی اتفاق پیش‌آمده نبوده است، احتمالا عوامل برگزاری مسابقات مقصر اصلی‌اند. ایسنا دیروز خبر داد که لی هی-بوم مقصر اصلی اهدانشدن گوشی‌ها به ایرانی‌هاست، همان فردی که دیروز از سرپرست کاروان ایران عذرخواهی کرد.

احضار مدیر سامسونگ
عذرخواهی رسمی کره‌ای‌ها را می‌توان یک پیروزی برای طرف ایرانی دانست. در همین رابطه کمیته ملی المپیک دیروز دقایقی پس از عذرخواهی مسئولان مسابقات با انتشار بیانیه‌ای از تمامی مردم به‌خصوص جوانان، دولتمردان، رسانه‌ها و فعالان شبکه‌های اجتماعی که با اتحاد و ‌همدلی خود، غرور، غیرت و هویت ایرانی را به نمایش گذاشتند، تقدیر و تشکر کرد. با این حال شاید عذرخواهی پایان این پرونده نباشد. محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، دستور احضار مدیر شرکت سامسونگ در ایران را جهت توضیح درباره خودداری از توزیع گوشی‌های اهدایی این شرکت به ورزشکاران ایرانی شرکت‌کننده در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ صادر کرد. منتظری در دستور خود به معاون دادستانی نوشته است «در صورتی که شرکت سامسونگ متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت‌آمیز خود شد، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام کنند و در غیر این صورت شرکت سامسونگ به عنوان شخصیت حقوقی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شود».

  تصویر پوشش سمانه بیرامی پرچمدار ایران در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ