۱- لحن شما در هر شرایطی باید آرام اما مقتدرانه باشد. با داد و قال و بد و بیراه کاری پیش نمی‌رود. در هر حالتی اقتدار و جدیت‌تان را حفظ کنید و در عین حال مهربان و آرام باشید. اگر معمولاً هنگامی که کاری از کودکتان می‌خواهید صدایتان را بلند می‌کنید، کودک یاد می‌گیرد تا هنگامی که صدایتان را به حداکثر نرسانده‌اید، به شما بی‌توجهی کند.

۲- در هنگام صحبت کردن، کاری کنید که کودک به چشم هایتان نگاه کند چون حواس کودکان به آسانی پرت می‌شود.

  چرا نباید اسباب بازی‎ زیادی برای کودکان خرید؟
  این ۵۰ سوال جالب را از کودکتان بپرسید | بهترین راه تمرین خلاقیت و قدرت تخیل

۳- ساده صحبت کنید. از کلمات پیچیده‌ای که کودکتان نمی‌فهمد استفاده نکنید. دستورات و توضیحات طولانی ندهید و در مواقعی که کاری از او می‌خواهید، توضیح اضافه یا حق انتخاب به او ندهید. مثلاً نگویید: «به نظرت وقت خواب نرسیده؟» بلکه بگویید: «الان وقت خوابه.»

۴- وقتی کاری از کودک می‌خواهید، درخواست‌تان را به گونه‌ای مطرح کنید که حس همدلی و همکاری او را برانگیزید. مثلاً به جای آنکه بگویید: «چاقو رو برندار خطرناکه» بگویید: «بذار تو پوست کندن میوه کمکت کنم.» یا به جای آنکه بگویید: «دستتو بده من گم نشی»، بگویید: «بیا دست همو بگیریم مراقب هم باشیم.»

۵- به جای انتقاد از کودک احساسات خود یا اطرافیانتان را از کاری که او کرده، برایش شرح دهید. بدون آنکه به طور مستقیم از کودک انتقاد کنید، به او بگویید که رفتار اشتباهش چطور می‌تواند دیگران را برنجاند.

۶- خودتان الگو باشید و عمل کنید. مهم‌ترین و مؤثرترین راه برای آنکه رفتاری را در فرزندتان نهادینه کنید این است خودتان آن کار را انجام دهید. وقتی فرزندتان یک الگوی عملی داشته باشد با مقاومت کمتری تن به خواسته شما می‌دهد و کار درست را انجام خواهد داد.

  ۱۰ جمله به جای گفتن “گریه رو تموم کن”
  اینفوگرافیک: خطرات نشستن قورباغه‎ای یا W شکل در کودکان را بشناسید