درنگ: چند سالی است خانم‌ها یک از طرفداران پر و پاقرص ورزشهای زیبایی اندام شده‌اند. این تب تند در دختران جوان تنور داغ‌تری دارد و حاضرند برای رسیدن به تناسب و وزن ایده آل ماه‌ها هزینه‌های گزافی پرداخت کنند. عده‌ای اضافه وزن دارند و برخی دیگر لاغر هستند و فکر می‌کنند تنها راهی که برای رسیدن به وزنی ایده آل برایشان قابل تحقق است فیتنس است و بس.

شبکه های اجتماعی بلای جان فیتنسی‌ها

شبکه‌های اجتماعی هم دست در دست عذاب وجدان زنان داده‌اند و عده‌ای از افراد با انتشار برنامه‌های روزانه غذایی بر اساس رژیم پزشکان سرشناس تغذیه یا تجربیاتی که از رژیم‌های خود و دیگران دارند با نشان دادن تصاویری از ورزش کردنشان در باشگاه‌ها، دختران و زنان را بیش از پیش تشویق به این روش‌ها می‌کنند. فضاهای مجازی البته تبلیغ انواع مکمل‌های خوراکی برای رسیدن به تناسب اندام زودهنگام را نیز مورد توجه قرار داده‌اند و بیشتر بانوان به جای مراجعه به پزشک تغذیه دست یاری به ادمین‌های این شبکه‌ها دراز کرده‌اند.

وقتی وزن ایده آل به دست نمی‌آید

بانوانی که بعد از مدتی به هر دلیلی به وزن ایده آل دست نمی‌یابند سراغ این مکمل‌های خوراکی می‌روند، مکمل‌هایی که از سر پر طرفدار بودن، نمونه‌های تقلبی زیادی در بازار بدنسازان و ورزشکاران دارند که در برخی مواقع حتی منجر به مرگ شخص مصرف کننده می‌شوند. آنها بر این باور هستند مربیان تنها راهنماهای مجرب در معرفی مکمل‌های خوراکی هستند در حالیکه به باور یک کارشناس ارشد بدنسازی اینطور نیست.

به گفته محمدعلی سرهنگ مهر کارشناس ارشد مدیریت ورزشی، پزشکان تغذیه تنها صلاحیت علمی در خصوص معرفی مکمل‌های خوراکی را دارند نه مربیان باشگاه‌ها. این کارشناس در گفتگو با درنگ تاکید می‌کند که بانوان به جای مصرف مکمل‌ها، می‌توانند با صبر و حوصله به تناسب اندام و وزن ایده‌آل دست پیدا کنند. اظهارنظر مربیان در خصوص معرفی مکمل‌ها از نظر قانونی، دخالت در حوزه پزشکی است.

باوری غلط در رژیم‌های غذایی

یکی دیگر از باورهای رایج غلطی که بین بانوان دیده می‌شود، غذا نخوردن برای لاغر ماندن و رسیدن به وزن مورد نظر است. بسیاری از بانوان بر این باورند، اگر نخورند لاغر می‌شوند در حالی که چاقتر هم می‌شوند. اطلاعات خام و سر بسته‌ای که تجربه شخصی خودشان است یا از دیگران و شبکه های مجازی به دست می آورند گاه مثل دشمنی است که با سلامتی آنها بازی می‌کند.

کالری شمارها؛ یاری رسان بانوان

مقوله ای به نام کالری شماری این روزها در قالب نرم افزاری روی گوشی‌های بانوان دیده می‌شود، یک ترازوی گرم شمار هم دم دستشان است و هر روز وزن غذاها را می‌کشند تا مبادا یک گرم کالری کمتر یا بیشتر به بدنشان برسد در حالیکه کارشناسان تغذیه و حتی مربیان بین المللی پرورش اندام هم این موضوع را رد می‌کنند.

محمدعلی سرهنگ مهر در این باره معتقد است هر کاری باید به متخصصان آن حوزه واگذار شود. متاسفانه هر شخصی در هر مقامی خود را محق می‌داند که در این باره اظهار نظر کند. این مشکلات، خلاء هایی است که در نیروی انسانی تغذیه ورزشی دیده می‌شود و افرادی تحت عنوان مربی در فضاهای مجازی به خودشان اجازه می‌دهند جولان دهند و انواع رژیم‌های اشتباه غذایی را توسعه و ترویج دهند.

این کارشناس ورزشی می‌گوید: بانوان بهترین رژیم را از پزشکان تغذیه و مربیان دارای کارت بدنسازی دریافت کنند تا به وزن ایده آل دست یابند.

اصلی‌ترین فاکتور در فیتنس

بانوان جوان که این روزها وقت زیادی را در باشگاه‌های ورزشی می‌گذرانند باید بدانند هیچ راه میانبری برای رسیدن به وزن و تناسب اندام ایده آل به جز ورزش کردن صحیح و اصولی وجود ندارد. همیشه نخوردن حذف مهمترین مواد غذایی برای بدن، آنها را به سر منزل مقصود نمی‌رساند بنابراین صبر و شکیبایی را به همراه یک برنامه غذایی اصولی پیشه راهشان سازند.