درنگ: «ف . زارعی» با عنوان هنری «یوتاب»؛  متولد شیراز، خلبان، نقاش، مجسمه‌ساز و مدافع محیط زیست است. این هنرمند تا کنون فعالیت‌هایی را در زمینه دفاع از محیط‌ زیست و میراث فرهنگی داشته و در این راه اقدام به ساخت مجسمه، تابلو حجم و نقاشی‌هایی کرده است. او در این خصوص می‌گوید: هدف من آگاهی‌رسانی و متحد کردن قلب‌های همه انسان‌ها برای نجات اکوسیستم جهانی است.

بانو یوتاب که اخیرا و همزمان با روز جهانی موزه‌ها، نمایشگاهی در موزه تخت جمشید شیراز برگزار کرده بود در این نمایشگاه با لباسی که خود طراحی کرده و ملقب به لباس هخامنشیان بود در فضای نمایشگاه و محوطه تاریخی تخت جمشید حضور یافت. تصاویری از این هنرمند با این لباس تاریخی در فضای مجازی همچون تلگرام و اینستاگرام منتشر شد که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

  بانوی شیرازی با مد هخامنشی در تخت جمشید


نظر آیدین آغداشلو درباره یوتاب

یوتاب درباره علت پوشیدن این لباس به «درنگ» گفت: تا کنون همه نمایشگاه‌هایی را که در ایران و خارج از کشور برگزار کردهام در راستای حمایت و دفاع از محیط زیست و ارزش‌های میراث فرهنگی‌مان بوده است. بر حسب عادتی که دارم در نمایشگاه‌هایم با آثارم همراهی می‌کنم یعنی المانی از موضوع آثارم در لباس‌هایم دیده می‌شود. آیدین آغداشلو هنرمند بزرگ کشورمان در نمایشگاهی که در موزه آب برگزار کردم این کار من را نوعی تن دادن به اثر و همراهی کردن با آن عنوان کردند که پدیده نادر و خاصی در عرصه هنر است.

آیدین آغداشلو در نمایشگاه بانو یوتاب (ف. زارعی) در موزه آب

وی با بیان اینکه حس همذات پنداری با طبیعت و میراث فرهنگی دارم و عاشقانه در این راه گام برمی‌دارم، ادامه داد: در آثار هنری‌ام این امر کاملا مشهود است و به همین دلیل در آخرین نمایشگاهی که در موزه تخت جمشید داشتم از مسولان خواهش کردم که به روش بیان خود در نمایشگاهم عمل کنم. بر این اساس درخواست کردم یک لباس هخامنشی از انبارهای خود به من بدهند که در این فضا بپوشم متاسفانه قبول نکردند و هیچ پاسخی در این خصوص به من ندادند.

فاطمه زارعی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم گرفتم لباسی را برای این نمایشگاه طراحی کنم. برای این کار از بدن و سر خودم قالب‌گیری کردم و لباسی طراحی کردم. این لباس مثل نقاشی‌ها یا مجسمه‌هایم نوعی احساس من به این ماجرا بوده و در واقع از جایی الهام گرفته نشده است.


لباس‌هایی که طراحی می‌کنم برای فروش نیست

وی افزود: لباس‌هایی که طراحی کرده‌ام در اداره فرهنگ و ارشاد استان فارس ثبت شده‌ است. گاه مردم تقاضای خرید لباس‌ها را دارند ولی از همه کارهای من فقط یک عدد موجود است و کپی ندارند. علاقه‌مندان در صفحه اینستاگرام، فیس بوک و وب سایت من می‌توانند با آثارم بیشتر آشنا شوند.

این هنرمند درباره بازتاب خبری این لباس در فضای مجازی گفت: بعد از برگزاری این نمایشگاه در موزه تخت جمشید، پیام‌های مختلفی از دوستانم در اقصی نقاط ایران دریافت کردم. آنها لینک خبرهایی را که در فضای مجازی منتشر شده بود را فرستاده بودند و از عناوینی مانند «بانوی هخامنشی در تخت جمشید» یا «رونمایی از لباس هخامنشی در تخت جمشید» استفاده کرده بودند. بدون اینکه شناخت و پیشینه‌ای از من و آثار من داشته باشند و یا حتی اسم من را برده باشند.

فقط لباسم دیده شد؛ پیامی از آثارم منتشر نشد

وی ادامه داد: مردم فقط به خاطر علاقه‌ای که به تاریخشان داشتند عکس من را با آن لباس با نام «بانوی هخامنشی در تخت جمشید» در فضای مجازی پخش کرده بودند. من شوکه شدم برای اینکه پیام نمایشگاهم شامل آثار نقاشی و تابلو حجم که «میراث ما؛ نه امانت آیندگان» بود به جایی نرسیده و فقط عکس من با این لباس منتشر شده بود.

یوتاب افزود: تقاضای من از مسولان این است که وقتی هنرمندی تمام انرژی و زندگی خودش را می‌گذارد و با تمام وجودش برای میراث فرهنگی کشورش کار می‌کند و پیام‌رسان است باید کمک کنند که صدایش به گوش جهانیان برسد چون پیام من یک پیام جهانی است و فقط مربوط به آثار خودم نمی‌شود. موضوع آثار من، تغییر اقلیم، گرمایش جهانی، مرگ تالاب‌ها، انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری، خشکسالی و … است که سزاوار شنیدن در دنیا برای بوجود آوردن جهانی بهتر برای آیندگان هستند.