این سیستم در چندین لیگ در جهان مورد آزمایش قرار گرفته‌است و تصمیم IFAB مشخص خواهد کرد که این سیستم در بازی‌های جام جهانی روسیه نیز جایگاهی خواهد داشت یا خیر. در ادامه به چند رویداد فوتبالی مشهور جهان پرداخته خواهد شد و اینکه وجود VAR چگونه می‌توانست سرنوشت تاریخ فوتبال را متحول سازد.

  • دست خدا

او با ۱۶۵ سانتیمتر قدش در هوا معلق بود درحالیکه دستش را نیز به بالا دراز کرده‌بود، تا دروازه‌بان ۱۸۵ سانتیمتری قدرتمند حریف را با گلی که با کمک مشتش به ثمر رساند،‌مغلوب کند. دیه‌گو مارادونا بعد‌ها درباره چگونگی شکست پیتر شیلتون دروازه‌بان تیم ملی انگلستان گفت: کمی با کمک سر مارادونا و کمی با کمک دست خدا.

این گل در نظر همه، هزاران تماشاچی ورزشگاه و میلیون‌ها تماشاچی تلویزیونی در سرتاسر جهان یک تخلف بود، اما نظر داور با میلیونها تماشاچی یکسان نبود، داور و کمک‌داورانی که دست خدا را نادیده گرفتند.

اما درصورت وجود VAR روند بازی متفاوت می‌شد، داور تونسی علی بن ناصر دستش را را روی گوشش می‌گذاشت تا اطلاعات از سیستم کمک‌داور ویدیویی از خارج از ورزشگاه به او مخابره شود. سپس تصاویر نمایشگرهای کنار زمین را بازبینی می‌کرد و در نهایت به زمین باز‌می‌گشت و به خاطر خطای هند، کارت زردی به مارادونا نشان می‌داد.

بدون گل “دست خدا” آیا مارادونا می‌توانست تنها چهار دقیقه بعد “گل قرن” را با عبور از سد دروازه‌بان انگلستان به ثمر برساند؟ و آیا آرژانتین می‌توانست با شکست انگلستان قهرمان جام جهانی شود؟ و آیا مارادونا همچنان برترین فوتبالیست تاریخ جهان قلمداد می‌شد؟

  • شکست‌ناپذیرها

آرسنال این‌ روزها در لیگ برتر انگلستان رتبه ششم را دارد، و برای دومسن سال پیاپی جام لیگ قهرمانی را از دست داده‌است، از این رو عجیب نیست که طرفدارانش این روزها بیش از اندازه گذشته‌های درخشان این تیم را برای هم یادآوری می‌کنند، زمانی که آرسنال در ۴۹ بازی شکست‌ناپذیر باقی ماند.

این تیم که لقب شکست‌ناپذیرها را دارد، برای سه فصل پیاپی در هیچ بازی شکست نخورد و در نهایت در فصل سوم به شکلی جنجالی و بحث‌برانگیز مغلوب منچستر یونایتد شد. اما اگر داور آن بازی،‌مایک اورایلی به سیستم دستیار ویدیویی داوری مجهز بود، نتیجه چه تغییری می‌کرد؟

به جای اهدای یک پنالتی به منچستر یونایتد به خاطر خطای سول کمپبل روی وین رونی، اورایلی به رونی یک کارت زرد نشان می‌داد. اگر راد ون‌نیستلروی آن پنالتی را به گل تبدیل نکرده‌بود، تا گل نزده خود را در نبرد اولد‌ترافورد در فصل قبل جبران کند،‌و بردی ۲-۰ برای تیمش به ارمغان بیاورد، شکست‌ناپذیری آرسنال تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کرد؟

  • یک “رسوایی لعنتی”

“این یک رسوایی لعنتی است” را دیدیه دروگبای خشمگین با چشم های از حدقه بیرون زده رو به سوی دوربین فریاد زد. تیم او، ‌چلسی چهار پنالتی قانونی را در نیمه نهایی لیگ قهرمانی اروپا ۲۰۰۹ در برابر بارسلونا از دست داد. حمله دقیقه نود آندرس اینیستا صعود بارسلونا به مرحله نهایی را تضمین کرد و درنهایت این تیم با شکست منچستر جام قهرمانی را بالای سر برد.

تام هنینگ اوربو پس از این بازی با تهدید‌های مرگ مواجه شد و حرفه‌اش هرگز به جایگاه سابق بازنگشت و در نهایت او در سال ۲۰۱۳ و در سن ۴۶ سالگی خود را بازنشسته کرد. با این‌همه با مداخله سیستم VAR آیا او می‌توانست در نهایت اطمینان چهار پنالتی را به نفع چلسی ثبت کند،‌یا دست کم یکی از آنها را؟

آیا بارسلونا در آن لیگ که اولین دور مربیگری پپ گواردیولا بود، قهرمان لیگ می‌شد، و آیا این مربی اسپانیایی چنین جایگاه مستحکمی را در میان برترین مربیان جهان به دست می‌آورد؟

  • جام جهانی ۲۰۰۲

اگرچه کل کشور کره جنوبی از صعود تیم ملی خود به بازی‌های نیمه‌نهایی جام جهانی ۲۰۰۲ در پوست خود نمی‌گنجید، اما مابقی جهان در حیرت بودند که این تیم چگونه توانست به چنین مرحله‌ای راه پیدا کند.

در رقابت‌های مرحله یک‌هشتم نهایی ،‌داور اکوادوری بایرون مورنو در تصمیمی بحث‌برانگیز فرانچسکو توتی رابه دلیل تمارض از بازی اخراج کرد، و این اخراج پس از آن رخ داد که گلی کاملا درست و قانونی را از دامیانو توماسی نپذیرفت زیرا به نظرش گل آفساید بود.

باتوجه به اینکه در آن زمان قانون گل طلایی اجرا می‌شد، حمله توماسی می‌توانست ایتالیا را به مرحله بعد و به بازی در برابر اسپانیا در مرحله یک‌چهارم نهایی بکشاند، اما در عوض آنگ-جونگ هوان گل تعیین کننده را وارد دروازه ایتالیا کرد. در بازی بحث‌برانگیزتر بعدی در برابر اسپانیا، داور مصری جمال القندور دو گل کامل و درست اسپانیایی‌ها را نپذیرفت و کره جنوبی در مرحله پنالتی با نتیجه ۵-۳ اسپانیا را شکست داده و راهی نیمه‌نهایی شد. این درحالی است که با کمک سیستم VAR جام جهانی ۲۰۰۲ که از نظر یک روزنامه‌نگار انگلیسی به یک نمایش مضحک تبدیل شده بود، می‌توانست چهره‌ای متفاوت به خود بگیرد.

این رقابت‌ها باعث شد توجه تیم‌های ملی روسیه و استرالیا و همچنین تیم چلسی به گاس هیدینگ مربی آن زمان کره جنوبی جلب شود. اگر کره جنوبی به کمک VAR به نیمه‌نهایی نرسیده بود، آیا اعتبار مخدوش هیدینگ پس از ئو سال ناموفق در اسپانیا با تیم‌های رئال مادرید و رئال بتیس،‌هرگز احیا می‌شد؟

  • شانس ایرلندی

در سال ۲۰۰۹ تیری هانری با ثمر رساندن گلی برای تیم ملی فرانسه و صعود تیمش به جام جهانی،‌قلب ایرلندی‌ها را شکست. این بازی در وقت قانونی با نتیجه مساوی ۱-۱ به پایان رسید و بازی در ورزشگاه استاد دو فرنس به وقت اضافی کشیده شد. با گذر زمان و نزدیک شدن به پایان بازی،‌هانری مسئولیت بازی را کاملا و به معنی واقعی کلمه به دست گرفت، و با کمک کف دستش توپ را برای ویلیام گالاس سانتر کرد تا گل فرانسه به ثمر برسد.

برای ایرلندی‌ها، دردناک‌تر از گل خورده،‌ تصویر خطای هند هانری بود و بعد‌تر وی با پذیرفتن خطای خود، شخصا از اعضای تیم ملی ایرلند عذرخواهی کرد. درصورتی که با مداخله VAR داور سوئدی مارتین هنسون و دستیارانش این گل را نمی‌پذیرفتند و شاید مسیر بازی‌ها دستخوش تغییر می شد.