درنگ: به جای افزودن مهارت یا عادت جدید به زندگی، تلاش کنید گزینه‌های منفی که شما را از موفقیت دور نگه می‌دارد را از زندگی‌تا حذف کنید. رها کردن برخی از آنها بسیار ساده‌است، اما برخی از آنها به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارند.

آنچه در ادامه می‌خوانید هشت رفتاری هستند که با حذف آنها زندگی موفق‌تری خواهید داشت:

  • بهانه را حذف کنید

افراد موفق به خاطر شکست‌هایشان اعضای خانواده،‌ دوستان، رئیس و یا همکارانشان را سرزنش نمی‌کنند. در عوض می‌دانند که مسئولیت تمام و کمال زندگی و موقعیتی که در آن قرار دارند به عهده خودشان است. این افراد دیدگاهی مثبت به این موقعیت دارند زیرا نشان از آن دارد که قدرت بهبود قابل توجه زندگی در دستانشان است. زمانی که برای شرایطی که در آن قرار دارید بهانه می‌آورید،‌ درواقع به خود دروغ می‌گویید و این شما را از دستیابی به اهدافتان دور نگه می‌دارد.

  • کمال‌گرایی را دور بیاندازید

رسیدن به کمال رویایی دست‌نیافتنی است، پس با تلاش برای رسیدن به آن فقط وقتتان را هدر می‌دهید. به جای اینکه نگران خطاها و اشتباه‌ها و یا نقص‌های فیزیکی آزاردهنده‌تان باشید، خیلی ساده روی قدم‌هایی ساده برای بهتر ساختن خود تمرکز کنید. هیچ‌کس کامل نیست اما هرکسی می‌تواند تصمیم بگیرد تا فرد بهتری باشد.

  • ترس را فراموش کنید

بسیاری از مردم کاملا ناآگاهانه خود را کوچک می‌کنند؛ در بحث‌هایی که دوست دارند در آنها اظهار نظر کنند، ساکت می‌مانند، ریسک‌پذیر نیستند و همیشه بدترین حالت ممکن را در هر رویدادی در نظر می‌گیرند. این رویکرد مملو از ترس شما را از دستیابی به نهایت توانایی‌هایتان بازخواهد داشت، پس آن را به فراموشی بسپارید و در عوض شجاع باشید، بلند صحبت کنید، افکارتان را با صدای بلند به زبان بیاورید و فعالانه به دنبال رویاها و اهدافتان باشید.

  • کنترل‌کردن همه‌چیز را کنار بگذارید

شما نمی‌توانید همه‌چیز را کنترل کنید و تلاش برای انجام اینکار کاملا بیهوده‌ است. علاوه بر اینکه در موفقیت شما تاثیری ندارد، به اضطراب و خستگی شما نیز دامن خواهد زد. به جای تلاش برای کنترل کردن هرچیزی که در اطرافتان رخ می‌دهد تلاش کنید نسبت به رویداد‌هایی که نمی‌توانید آنها را کنترل کنید بی‌تفاوت باشید و بر چیزهایی متمرکز شوید که توانایی کنترل آنها را دارید.

  • ذهنیت ثابت را حذف کنید

بسیاری از افراد ذهنیت و طرز تفکری ثابت دارند و هیچ‌ تلاشی برای یادگیری بیشتر و یا تغییر طرز تفکر خود ندارند. این رفتار موفقیت را برای آنها دشوار خواهد ساخت زیرا ذهنیت آنها در گذشته گیر کرده‌است. سعی کنید با آغوش باز به استقبال اطلاعات جدید رفته و بیشتر یاد بگیرید و به یاد داشته باشید که همیشه برای باهوشتر شدن فرصت هست.

  • میل به موفقیت یک‌شبه را از بین ببرید

برخی افراد معتقدند بیشتر افراد یک شبه یا کاملا شانسی به موفقیت رسیده‌اند. شاید نتوان به سادگی از کنار اعتقاد به شانس گذشت،‌ اما نمی‌توان برای موفقیت به طور کامل به شانس تکیه کرد. حقیقت این است که موفقیت به زمان و تعهد نیاز دارد پس باید برای آینده و روزهایی که در پیش دارید برنامه‌ریزی کنید.

  • افراد مخرب را حذف کنید

اگر اطرافیانتان منفی و بدبین هستند، به مرور زمان شما را نیز مانند خود منفی و بدبین خواهند ساخت. پس بهتر است این افراد سمی را از زندگی خود حذف کرده و افرادی خوش‌بین و حمایتگر را جایگزن آنها سازید که حقیقاتا به شما و رویاهایتان اهمیت می‌دهند. پس از آن است که احساس می‌کنید انگیزه بیشتر و استرس کمتری دارید و شادتر هستید.

  • نیازی نیست همیشه بگویید بله

برخی افراد مشکلی ساده به نام “مشکل نه گفتن” به اطرافیان خود دارند، حتی زمانی که تنها پاسخ ممکن و منطقی “نه” باشد نمی‌توانند آن را به زبان بیاورند. معمولا این به آن معنی است که افراد به تلف کردن وقت به انجام کاری مجبور می‌شوند که میلی به انجام آن ندارند درحالی که دیگران درحال سوءاستفاده کردن از این شرایط هستند. شجاع باشید و هرزمانی که نیاز است نه بگویید. تنها شمایید که می‌توانید اهدافیتان را به اولویت تبدیل کنید، اما این‌کار زمانی که به شدت درگیر کمک به واقعی کردن رویای دیگران باشید،‌ دشوار خواهد بود.