درنگ:  شاید یکی از سرگرمی‌های ما در ترافیک خیابان‌ها و اتوبان‌ها، خواندن نوشته‌های جالب و عجیب و گاهی ۱۸+ پشت ماشین‌ها است. از پراید گرفته تا نیسان و سواری و کامیون، سفارش نوشته‌هایی عجیب را پشت ماشین خود داده‌اند این در حالیست که معمولاً این نوشته‌ها حواس سایر رانندگان را پرت می‌کند.

این نوشته‌ها از امروز دردسری عظیم برای رانندگان خواهد بود زیرا جریمه‌های ۳۰ هزار تومانی برای این کار از امروز توسط پلیس ثبت می‌شود.

چند سال پیش حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفته بود که به خاطر علاقه به شعر و ادبیات، چند سالی است که دست به جمع آوری نوشته‌های پشت ماشین‌ها زده است. او تاکید کرده بود که روزی این نوشته‌ها را در قالب یک کتاب به چاپ می‌رساند.

حداد عادل گفته بود: یک دفتر دارم که هنوز هم شعارها و شعرهای پشت ماشین‌ها و کامیون‌ها را یادداشت می‌کنم. شعرهای دهه ۶۰ که پشت ماشین‌ها و کامیون‌ها نوشته می‌شد با آنچه که امروز ملاحظه می‌کنم کاملا متفاوت است که این خود نشانه‌ای از تغییر فرهنگ عمومی است.

در همین زمینه سرهنگ جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا با اعلام برخورد با رانندگانی که نوشته‌های پشت ماشین داشته باشند، اظهار داشت: این روز‌ها برچسب‌ها و استیکر‌هایی با نماد‌های مختلف همچون نمادی از یک نوع ماده مخدر روی بدنه خودرو‌ها نصب می‌شود که نگاه رانندگان‌های خودرو‌های عبوری را به خود جلب می‌کند.

وی افزود: گاهی این برچسب‌ها در قالب یک جمله روی خودرو نصب شده و رانندگان خودرو‌های عبوری برای خواندن آن چند ثانیه‌ای محو آن جمله می شوند و همین امر موجب حواس پرتی راننده شده که احتمال بروز تصادف را افزایش می‌دهد.

سرهنگ جهانی با اشاره به موردی که خود با آن موجه شده است، عنوان کرد:‌ برای مثال روی خودرویی برچسبی درج شده بود با این مضمون که “من من نکن نمی‌تونی بخونی” و همین نوشته حدود ۱۰ ثانیه حواسم را پرت کرد. خوشبختانه من راننده نبودم و حادثه‌ای رخ نداد اما راننده متخلف را متوقف و اعمال قانون کردم.

به گفته سرهنگ جهانی، نقاشی و دست نوشته‌هایی که روی شیشه‌ و بدنه خودرو در ایام محرم انجام می‌شود هم ممنوع است چرا که دید راننده را مختل می‌کند. حتی یک راننده‌ای استیکری روی بدنه خودرو نصب کرده بود که فردی با سلاح قصد کشتن فردی را دارد که به خودروی وی نزدیک شده و متنی با مظمون “don’t touch my car” در کنار استیکر نصب کرده است. این استیکر‌ها غیر اخلاقی و خشونت آمیز است.

وی افزود: در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است که نصب هرگونه استیکر یا برچسب که شعاع دید راننده را کم می‌کند ممنوع است حتی در این بند ذکر شده اگر برچسب باعث حواس پرتی رانندگان خودرو‌های عبوری شود نیز ممنوع است؛ البته نصب برچسب در داخل خودروهای شخصی در صورتی که مانع از دید راننده نشود بلامانع است.

سرهنگ جهانی درباره جریمه این خودروها، تاکید کرد: برابر قانون هر خودرویی که اقدام به نصب استیکر و برچسب بر روی بدنه خودرو کند توسط عوامل پلیس اعمال قانون شده و ۳۰۰ هزار ریال جریمه خواهد شد. این اعمال قانون مطابق کد تخلفی ۲۰۶۹ مصوب سال ۹۰ انجام می‌شود.