how-jeff-bezos-started-infographic
Jeff Bezos infographic

اجزا تشکیل دهنده برای شروع
اگر من می‌توانستم دوران دانشگاه را مجدد بگذرانم٬ اگر می‌توانستم هرکسی که می‌خواهم را به عنوان استاد انتخاب کنم٬ در کلاس “چگونه واقعا مردم چیزی را شرع کردند” ثبت نام می‌کردم که جف بزوس٬ ایلان ماسک٬ بیل گیتس٬ مارک زاکربرگ ویا چند نفر دیگر در آن تدریس می‌کردند. در این دوره می‌توانستیم به مفهوم کسب‌وکار یعنی “ایجاد چیزی از هیچی” پی برد.

 

اگر می‌توانستید دوره‌ای با جف بزوس بگذرانید٬ ۵ رفتار و درس نادر و کمتر دیده شده‌ای از او می‌آموختید:

۱. کاهش پشیمانی‌ها
regret minimization framework
(در کل نادیده گرفتن پشیمانی گزینه مناسبی نیست. یا هست؟) اگر شما هنوز به موفقیتی در زندگی دست نیافته‌اید٬ پس حتما با حس پشیمانی تا به حال مواجه شده‌اید. جف در سن ۲۹ سالگی می‌دانست اگر ایده مغازه همه چیز را عملی نکند٬ زمانی که پیر می‌شود از اینکه حداقل آن را امتحان نکرده است پشیمان خواهد شد. او اسم این طرز فکر خود را “چارچوب کم‌کردن پشیمانی” گذاشت. این چارچوب به این شکل کار می‌کند:

  • زندگی خود را تا سن ۸۰ سالگی برنامه ریزی کنید
  • از خود ۸۰ سالیتان بپرسید٬ آیا از کسب و کاری که راه نینداخته‌اید و فکر می‌کردید ایده عالی می‌شد٬ پشیمانی هستید؟
  • بعد از خودتان بپرسید از کار حال حاضرتان پشیمانید؟ از پاداش‌های پرداخت نشده چه طور؟

 

این دیدگاه بلند مدت باعث شد تا بزوس بتواند هدف کوتاه مدتش را برای خودش روشن کند. برای بزوس تصمیم‌ها واضح شد و تصمیم گرفت که باید ایده‌اش را عملی کند.


۲
. پیدا کردن راهی برای هک سیستم

Finding hacks in the systemهیچکس با آغوش باز برای بزوس صبر نکرده بود تا کمکش کند کسب و کار کتاب‌هایش را به سرانجام برساند. او برای اینکه بتواند کتابی بفروشد بجبور بود توزیع کننده‌ها  را متقاعد کند تا کتاب‌ها را با قیمت عرضه کننده به او بفروشند اما انقدر سفارش‌هایش کم بود که نمی‌توانست حداقل خرید را از توزیع کننده‌ها داشته باشد. او اصرار داشت که حجم فروشش به زودی افزایش خواهد کرد٬ اما کسی به حرف‌هایش توجهی نداشت. پس بزوس راه حلی برای هک سیستم‌ها پیدا کرد.

 

هک کردن میزان حداقل سفارش کتاب

بزوس در کلاس‌های فروش کتابی که شرکت کرد متوجه شد که اگر بتواند به حداقل میزان سفارش دهد می‌تواند ۵۰% از قیمت پشت کتاب تخفیف دریافت کند. ولی بزوس نیاز داشت تا حداقل ۱۰ جلد از هر کتاب را سفارش دهد. در دورانی که بزوس به تازگی کسب و کار را راه انداخته بود ۱۰ عدد تعداد زیادی بود اما او توانست نقطه ضعفی در سیستم سفارش گیری پیدا کند. او با سفارش ۱۰ عدد از کتاب‌های نادر که توزیع کننده فقط یک عدد از آن را در انبار موجود داشت توانست از تخفیف استفاده کند و در عین حال فقط یک عدد تحویل بگیرد.

 

هک کردن سیستم پرداخت مالیات

بزوس تمایل داشت تا تمامی مشتریانش کتاب‌ها را با بهترین قیمت تهیه کنند و حذف مالیات یکی از این هزینه‌ها بود. در آن زمان کسب و کار‌های آنلاینی که حضور فیزیکی در شهر‌هایی که فروش انجام می‌دهد نداشته باشد از مالیات معاف است. پس بزوس که می‌خواست از مالیات معاف بماند متوجه می‌شود کالیفرنیا که مشتریان زیادی دارد برای داشتن دفتر فیزیکی مناسب نیست و آن را به شهر کوچکی منتقل می‌کند. ۱۵ سال بعد این قانون در طی رکود اقتصادی برداشته شد و آمازون را مجبور به پرداخت مالیات کرد.

۳. تنها در برابر دنیا

Alone against the worldخواندن زندگی بزوس من را بجای خودش خسته می‌کند. درکنار مبارزه با شرکت‌های دیگر بزوس مجبور بود تا درمقابله مدیران ارشد خودش هم به مبارزه بپردازد. او در پیاده سازی روش ارسال Prime که این اجازه را به کاربران می‌داد تا میزان قابل توجهی از مبلغ حمل و نقل کاسته شود و یا حتی رایگان شود٬ تنها بود. مدیران با این روش مخالف بودند و بزوس به این طرح ایمان داشت. او در جمله‌ای به مدیران ارشد خود گفت “ من باید برای شما مدرک بیارم تا ثابت کنم مدیرعامل این شرکت من هستم؟”

۴. ایده‌هایش را به اشتراک نمی‌گذارد 

He doesn’t share plansبزوس فرد پنهان کاری است. بیوگراف نویس او به سختی توانست اطلاعاتی برای جمع‌آوری کتاب بدست آورد. همچنین اطلاعات زیادی هم از زندگی شخصی‌اش وجود ندارد فقط به موارد بیرونی آمازون ختم می‌شود.

 

۵. او آرام است

بHe is calmدست نیاوردن سود برای ۲۰ سال جنس اعصاب را فلزی می‌کند. آمازون هنوز بعد از ۲۰ سال یک شرکت در حال رشد است. در ابتدا فروش آمازون به شدت پایین بود اما هرچه که بود بالاخره گلیمش را بیرون می‌کشید٬ یک سازمان برای سرپا ماندن به درامد نیاز دارد حتی کم. بزوس با صبر و حوصله‌ای که به خرج داد و با سختی‌ها کنار آمد و ایده‌اش را عملی کرد توانست به یکی از بزرگترین شرکت‌های کره خاکی تبدیل شود.