دکتر حسین فودازی در گفتگو با درنگ درباره میزان شیوع سرطان در ایران در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا اظهار داشت: شیوع سرطان در ایران در مقایسه با اروپا و آمریکای شمالی کمتر است اما بروز آن در کشور رو به فزونی است. به عبارت دیگر، سرطان در ایران نسبت به نرم دنیا کمتر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: با این حال، سیر یا پیچ افزایش سرطان در ایران در ردیف دو سه کشور نخست دنیا قرار دارد به این معنا که هر چند شیوع آن کمتر است اما شیب زیادی دارد. هم اکنون در سال ۹۰ هزار مورد سرطان جدید در کشور اتفاق می‌افتد که این میزان در سال ۲۰۳۰ به ۱۵۰ هزار مورد در سال افزایش خواهد یافت.

به گفته رئیس انجمن سرطان نشاسی، سرطان معمولاً در سنین پیری رخ می‌دهد اما متاسفانه در کشور ما این بیماری از سن جوانی به میانسالی رسیده است.

دکتر فودازی عوامل زیست محیطی، افزایش ۱۰ برابری مصرف کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی و سموم دفع آفات را عوامل اصلی بروز سرطان در بین ایرانیان مطرح کرد و گفت: تاثیرات آلودگی‌های زیست محیطی طی ۱۰ تا ۱۵ سال بعد از مصرف در محصولات کشاورزی ظاهر می‌شود.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی، شیوع مصرف دخانیات، کم تحرکی و مصرف غذاهای صنعتی آماده مثل فست فودها را از دیگر دلایل بروز سرطان دانست و اظهار داشت: حذف غذاهای سنتی و جایگزینی آن با غذاهای آماده و صنعتی در کشور رواج یافته است و هر چند مصرف برخی مواد غذایی مضر رو به کاهش است اما راز اصلی بروز سرطان همین مواد غذایی است. ضمن اینکه عادات نامناسب تغذیه همیشه از فاکتورهای مهم سرطان است.

دکتر فودازی راحت‌ترین و ارزانترین راه جلوگیری از بروز سرطان را تشریح کرد و افزود: حذف دخانیات، تغذیه سالم و حذف فست فودها عامل مهمی در عدم ابتلا به سرطان است تا جایی که حذف دخانیات ۳۰ درصد بروز سرطان را کاهش می‌دهد.

به گفته رئیس انجمن سرطان شناسی، به جز این موارد، هر فرد باید در هفته پنج نوبت به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشد و ضربان قلب خود را دو برابر حالت عادی افزایش دهد.