درنگ: انجمن جهانی اقتصاد در گزارشی به ایران امتیاز ۶۶٫۶ از نظر رقابتی بودن قیمت‌ها داد و این کشور را برای توریست‌ها مقصدی بهتر به لحاظ هزینه‌ها نسبت به مصر، مالزی، روسیه، ترکیه، یونان، اسپانیا، امریکا، فرانسه و ایتالیا اعلام کرد. ۱۰ کشوری که از این نظر در انتهای جدول قرار می‌گیرند پرو، استرالیا، دانمارک، سنگال، نروژ، ایسلند، باربادوس، بریتانیا و سوییس هستند.

رقابتی بودن قیمت‌ها در انجمن جهانی اقتصاد با مقایسه قیمت‌های مربوط به سفر مانند قیمت بلیت، مالیات‌ها، قیمت سوخت و …. و هزینه‌های مربوط به مقصد مانند قیمت هتل‌ها، سرویس‌ها، خوراک و …. اندازه‌گیری می‌شود.

ایران در این زمینه بالاتر از کشورهایی مانند چک، دانمارک، مجارستان، رومانی، نروژ و …  در بالای جدول قرار گرفته است. یعنی جایی که کشورهایی مانند چین، اسپانیا، فرانسه، ژاپن، ایتالیا، آلمان، برزیل، هند و مکزیک قرار دارند.

در دو سال گذشته امتیازی که انجمن جهانی اقتصاد به ایران داده ۴ امتیاز افزایش داشته است. یعنی ایران نود و سومین کشور دنیا است که در زمینه توریستی و جهانگردی پیشرفت داشته است. همچنین جدی‌ترین رقبای ایران از نظر رشد و توسعه گردشگری در نزدیکی این کشور اردن، عمان، عربستان، بحرین، قطر و امارات هستند.

کشورهایی که از نظر پیشرفت در زمینه گردشگری رتبه اول تا دهم را دارند هم اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس، امریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوییس هستند.

انجمن جهانی اقتصاد در بخش دیگری از گزارش خود نیز نوشته است ایران از نظر مناطق فرهنگی جذاب برای توریست‌ها رتبه ۳۸ را دارد و از جمهوری چک، دانمارک،‌ مجارستان،‌ رومانی و نروژ بالاتر قرار گرفته است.