درنگ: در دسترس بودن،استفاده بهینه از وسایل و چیدمان اصولی و شیک وسایل آشپزخانه اغلب ذهن تمامی استفاده کننده گان از فضای آشپزخانه را به خود مشغول کرده است.

طراحان فضای داخلی آشپزخانه،ایده های متفاوتی را برای استفاده از این فضا ارایه داده اند که چیدمان بهتر و اصولی تری را داشته باشیم:

آویزان کردن وسایل از سقف/چنگک‌های سقفی

 با استفاده از چنگک‌های سقفی  می توانید ماهی‌تابه‌ها و قابلمه‌ها را آویزان کنید. این کار هم باعث ذخیره فضا و هم در دسترس بودن وسایل آشپزخانه می‌شود. نکته مثبت دیگر این است که با این کار بخشی از فضای کابینت‌ها خالی شده و می‌توانید ظروف دیگری را در این فضاها قرار دهید وهمچنین زیبایی متفاوتی را به فضای آشپزخانه شما می بخشد.

طبقه بندی کردن گوشه های آشپزخانه

با تکنیک های ساده می توانیم بیشترین استفاده را ازدیواره های آشپزخانه داشته باشیم.با طبقه بندی کردن گوشه های زاویه دار آشپزخانه،می توانیم آنها را به قفسه هایی مطمین برای جا دادن شیشه ها ،بشقاب های دکوری و وسایل کوچک تبدیل کنیم.

استفاده از فضای درون دیوارها

حتی اگر آشپزخانه کوچک است و فضای کمی برای نگهداری از وسایل دارید و نمی‌توان آن را به راحتی فضای آن را گسترش داد بهترین راه آنست که از فضای درون دیوارها برای اضافه کردن قفسه‌ها استفاده کنید. این کار با چند تغییر کوچک در فضاهای نادیده آشپزخانه انجام می شود

استفاده مفید وچشمگیر  از جزیره

می‌توان با تغییراتی ساده یا اضافه کردن چند قفسه برای دیده شدن کتاب‌ها یا دستگیره‌هایی برای آویزان‌ کردن حوله‌ها یا چیدن وسایل دکوری در فضای بی استفاده جانبی از جزیره آشپزخانه بیش‌ترین استفاده را کرد.که هم حالت دکوراتیو پیدا کند و هم فضایی  جدید در آشپزخانه شما خلق شود

بعضی از وسایل را آویزان کنید

اکثر وسایل آشپزخانه در انتهای دسته خود حفره دارند و این حفره امکان آویزان کردن آن‌ها را به وجود می‌آورد. با این شیوه می‌توانید هم فضای کشوها را به ظروف دیگری اختصاص دهید وهم فضای جذابی در آشپزخانه با چیدمان اصولی ایجاد کنید.

سینک آشپزخانه را فراموش نکنید

بعضی از فضاهای آشپزخانه می توانند کاربردی دوگانه داشته باشند؛هنگام خرد کردن مواد غذایی نمی‌توانید همزمان آن‌ها را بشویید، پس به نظر ما بهتر است از سینک آشپزخانه هم کمک بگیرید،یک درپوش مستحکم بر روی سینک قرار داده تا سطح رویی آن هم مناسب خرد کردن مواد غذایی و هم شستن آن‌ها شود .به این طریق فضایی اضافی در آشپزخانه ایجاد می کنید.

جور دیگری فضا را ببینید

وقتی فضای آشپزخانه کم باشد معمولا می‌توان با استفاده از راه‌های خلاقانه این فضا را گسترش داد. یکی از این‌ راه‌ها نصب چند قفسه در درون فرورفتگی پنجره آشپزخانه است. با این کار هم فضای بیش‌تری در اختیار شما قرار می‌گیرد و هم با قرار دادن چند وسلیه زیبا جلوه خاصی به فضای آشپزخانه شما اضافه می‌شود.

قفسه‌های کمکی زیبا

بعضی از ایده های به ظاهر ساده جذابیت جدیدی به فضای شما می بخشند.

قفسه‌های باز، خواه به دیوار وصل شده باشند و خواه از سقف آویزان باشند، می‌توانند به طرز قابل توجهی فضای آشپزخانه شما را گسترش دهند. اگرچه باید وسایل زیبا و چشم‌گیری روی آن‌ها قرار دهید، اما این قفسه‌ها فضای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

استفاده موثر از کشوها

در انتخاب فضای آشپزخانه برای خانه خود،حتما به فضاهای کشودار در آشپزخانه توجه ویژه نمایید.. این سطوح باعث ایجاد فضاهای اضافه در آشپزخانه می‌شوند که هر گاه شما بخواهید ظاهر می‌شوند و خیلی ساده پنهان می شوند.