به گزارش مجله پزشکی نیوانگلند، به‌تازگی والدین یک پسر ۹ ساله فرزندشان را  به علت مشکل در چشم چپ به بیمارستان منتقل کرده‌اند و طی بررسی‌های پزشک مربوطه مشخص‌شده یک حفره بزرگ در بخش شبکه‌ای چشم او ایجادشده است این بخش مسئولیت دید مرکزی را به چشم می‌دهد درواقع تمامی اجسام روبرو توسط این بخش دیده می‌شوند.

به گزارش موسسه بین‌المللی چشم، بیمار در حال بازی کردن با لیزر سبز بوده و به ‌مراتب به ‌صورت مستقیم در آن نگاه کرده است.

نهادهای مختلف سلامتی و بهداشتی سال‌هاست از خطرات جدی لیزر برای چشم اطلاع‌رسانی‌های زیادی کرده‌اند. به گزارش اداره غذا و دارو ایالت متحده آمریکا، انرژی منتشر شده از یک لیزر حتی می‌تواند بسیار خطرناک‌تر از نگاه مستقیم به خورشید باشد. همچنین لیزرهای با انرژی بالای ۵ میلی ولت را ممنوع اعلام کرده‌ است البته تمام لیزرهای موجود در بازار برچسب مشخصات قدرت را ندارند یا اگر هم داشته باشند این احتمال هست که قدرت بیشتری نسبت به آنچه در برچسب ثبت‌شده است داشته باشند که کار را برای شناسایی قدرت دقیق آن برای مشتریان سخت می‌کند علاوه بر این امکان خرید اینترنتی لیزرهایی باقدرت بالا امکان‌پذیر است که به‌هیچ‌وجه برای مصرف معمولی توصیه نمی‌شود.

ایجاد حفره در چشم با نگاه مستقیم در اشعه لیزر

در مورد این پسر ۹ ساله مشخص نیست قدرت لیزر دقیقاً چقدر بوده است اما با بررسی‌های پزشک مشخص ‌شده است دید چشم سمت راست او نرمال بوده اما دید چشم چپ که آسیب دیده ۲۰/۱۰۰ بوده است.  به عنوان مثال یک‌ چشم سالم می‌تواند از فاصله ۳۰ متری یک جدول یا نوشته را به‌طور واضح ببیند درصورتی‌که فردی با ‌قدرت دید ۲۰/۱۰۰ باید همان نوشته و جدول را در فاصله ۶ متری از آن مشاهده کند.

پزشک معالج این پسر گفته است چشم او آسیب بسیار جدی دیده است و امکان عمل جراحی وجود ندارد.