درنگ : شخصیت به طور ذاتی و مستقیم به اینکه شما بچه اول هستید یا هفتم وابسته نیست بلکه نقشی که کودکان در برابر یکدیگر می‌گیرند سبب تفاوتشان می‌شود.

 • بزرگترین فرزند

فرزندان بزرگ خانواده از والدین تقلید می‌کنند به همین علت علاقه دارند مسئول همه چیز باشند و دارای اعتماد به نفس فراوانی هستند. آنها خواهر یا برادر بزرگتر ندارند که هنگام دوچرخه‌سواری یا بستن بند کفش مسخره‌شان کند. بزرگترها معمولا آنها را جدی می‌گیرند و این سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود. وقتی والدین در مورد فرزند بزرگشان اغراق می‌کنند سبب می‌شود آنها انگیزه برای کسب کردن پیدا کنند.

فرزندان بزرگ خانواده که به این روش بزرگ می‌شوند خیلی زود تبدیل به افرادی ایده‌آل‌گرا می‌شوند. آنها والدین را می‌بینند که هنگام رنگ آمیزی از خط بیرون نمی‌زنند و هنگام پر کردن شیر آن را روی میز نمی‌ریزند. آنها نیز می‌خواهند همان بار اول کار را همچون والدین بدون خطا انجام دهند. این امر ممکن است باعث شود از شیر ریختن و یا رنگ آمیزی کردن به تنهایی امتناع کنند زیرا نمی‌خواهند اشتباه کنند. این ایده‌آل گرایی ممکن است سبب شود در قبول اشتباهات خود دچار مشکل شوند.

افراد مشهور که فرزند اول هستند: باراک اوباما، اوپرا وینفری، هیلاری کلینتون و کیت میدلتون

چکونه والدین بهتری برای فرزندان اول باشیم؟

 • والدین معمولا فرزندان اول را به عنوان الگو برای دیگر فرزندان قرار می‌دهند و این کار استرس و فشار زیادی روی آنها می‌گذارد.
 • وقتی مسئولیت‌های فراوانی بر گردن فرزندان اول می‌گذارید، سعی کنید امتیازاتی نیز به آنها بدهید مانند دیرتر از دیگر فرزندان خوابیدن.
 • معمولا مسئولیت بیش از حد دادن به فرزند اول ناخودآگاه است. پس سعی کنید زمان‌هایی که عصبانی و ایرادگیر است او را داوطلبانه سراغ کارهایی که می‌خواهید بفرستید و مجبورش نکنید.
فرزندان بزرگ خانواده از والدین تقلید می‌کنند به همین علت علاقه دارند مسئول همه چیز باشند و دارای اعتماد به نفس فراوانی هستند

 

 • فرزند میانی

فرزندان میانی معمولا مسئولیت‌پذیری کمتری دارند و از انجام کارهایی که به تنهایی می‌توانند انجام دهند طفره می‌روند. وقتی در یک خانواده فرزند اول نقشی می‌گیرد، فرزند دوم نقشی دقیقا متضاد او می‌گیرد. به همین دلیل دسته‌بندی کردن و معرفی نوع شخصیت آنها سخت‌تر است. مثلا اگر فرزند اول همواره در پی جلب رضایت والدین باشد فرزند دوم نقش سرکش را می‌گیرد تا از این طریق جلب نظر کند.

از نظر فرزندان میانی، خواهر یا برادر بزرگتر تمام امتیازات را می‌گیرند و کوچکترها در هر شرایطی راه فرار دارند اما آنها باید برای هر چیزی که می‌خواهند مذاکره کنند!

آنها بیشتر مایل به بده بستان هستند و معمولا سازگار، دیپلماتیک و اهل مصالحه هستند و می‌توانند نا امیدی را به خوبی کنترل کنند. این کودکان انتظارات واقع گرایانه دارند و احتمال لوس شدنشان بسیار کم است. از همه کودکان دیگر مستقل‌تر هستند و این به این دلیل است که معمولا در خانواده نادیده گرفته می‌شوند و به جای خانواده بیشتر به جمع دوستان خارجی گرویده می‌شوند.

از مشهرترین فرزندان میانی خانواده‌ها: ترامپ، بیل گیتس، مارتین لوتر کینگ

کارهایی که والدین باید در برابر فرزندان دوم انجام دهند: 

 • تشکر کردن از او، هنگامی که در دعوای خواهر و برادرانش میانجی‌گری می‌کند.
 • به نیازش به افراد هم سن و سالش توجه کنید. در پارک‌ها یا هنگام بازی شرایطی را به وجود اورید تا بتواند دوستان جدید بیابد.
 • فرزندان اول تمام توجه والدین را در بدو تولد دارند، آخرین فرزندان نیز پس از اینکه خواهر و برادرهایش بزرگ شدند و خانه را ترک کردند تمام توجه والدین را جلب می‌کنند اما کودکان میانی همواره باید توجه والدین را با دیگران شریک شوند. وقت اضافه‌ای را فقط برای او کنار بگذارید و فقط به او و نیازهایش توجه کنید.

 

فرزندان میانی معمولا مسئولیت‌پذیری کمتری دارند و از انجام کارهایی که به تنهایی می‌توانند انجام دهند طفره می‌روند

 

 • کوچکترین فرزند

والدین معمولا با آمدن آخرین فرزند همه چیز را رها کرده و آسان می‌گیرند. آنها دیگر استرس والدین بودن را ندارند چون به میزان کافی تجربه کرده‌اند. در نتیجه میزان آزادی کودکان آخر بیشتر از بقیه است، مسئولیت کمتری بر گردنشان است، عاشق تفریح و خوشگذرانی هستند، زندگی را آسان می‌گیرند، اجتماعی‌ترند و دوست دارند مردم را بخندانند.

اما تمام شرایط خوب نیز برای آنها نیست چرا که این کودکان همواره فکر می‌کنند خواهران و برادران بزرگتر از آنها سریعتر، باهوشتر و درشت اندامتر هستند. این امکان وجود دارد که آنها با سرکشی بیشتر خود را از دیگران متمایز کنند. اگر خواهران و برادران بزرگتر با آنها به عنوان ته تغاری برخورد کنند ممکن است سبب لوس شدن آنها شوند.

مشهورترین انها: ادی مورفی، کمرون دیاز، رزی ادنل و هلی بری

رفتار درست والدین در قبال کوچکترین فرزندان:

 • معمولا این کودکان احساس می‌کنند که جدی گرفته نمی‌شوند. اجازه دهید برخی از تصمیمات خانوادگی را آنها بگیرند. مثلا انتخاب رستوران برای شام یا انتخاب فیلم و …
 • از «اولین» های او قدردانی کنید. وقتی یاد گرفت بند کفشش را ببندد او را تشویق کنید. نقاشی‌های او را همچون کودک اول روی یخچال بچسبانید. برای او نیز تولد گرفته و تمام آشنایان را دعوت کنید.
 • به آنها مسئولیت دهید، هر چند ناچیز. معمولا کارهای کمی به کوچکترین عضو خانواده سپرده می‌شود چون یا کارها توسط دیگر اعضا انجام شده و یا به خاطر اینکه کوچک است نمی‌تواند کارها را انجام دهد.
میزان آزادی کودکان آخر بیشتر از بقیه است، مسئولیت کمتری بر گردنشان است، عاشق تفریح و خوشگذرانی هستند، زندگی را آسان می‌گیرند، اجتماعی‌ترند و دوست دارند مردم را بخندانند

 

 • تک فرزند

این کودکان بیشتر اوقات را تنها سپری می‌کنند و به همین دلیل اغلب خلاق‌تر هستند. می‌توان آنها را «‌فراتر از فرزند اول» خواند زیرا مانند فرزندان اول با اعتماد به نفس، خوش صحبت و متوجه جزئیات هستند و اغلب عملکرد خوبی در مدرسه دارند. به علاوه، گذراندن زمان زیادی نزد بزرگترها آنها را همچون «بزرگسالی کوچک» می‌کند.

این کودکان هیچگاه برای جلب توجه والدین رقابت نمی‌کنند و الزامی برای شریک شدن اسباب بازیشان با دیگران ندارند در نتیجه ریسک کسب خصلت خودمحوری دارند. همچنین آنها عادت به مهم بودن دارند و ممکن است زمانی که شرایط وفق مرادشان نیست از کوره در روند. این احتمال که ایده‌آل گرا شوند از فرزندان اول بیشتر است زیرا تنها الگویشان والدین است.

مشهورترین تک فرزندان: ناتالی پورتمن، ماریا شاراپوما، الیشیا کیز

رفتار درست والدین در قبال تک فرزند:

 • تک فرزند را زیاد به پارک ببرید تا شریک شدن با دیگران را تجربه کنند و بیاموزند.
 • به دلیل احتمال زیاد ایده‌آل‌گرا شدنشان، همواره سعی کنید در برابر آنها اشتباهتان را قبول کنید. به آنها یادآوری کنید که هنگامی که همسن آنها بودید نمی‌توانستید دایره‌ای را صاف و بی‌نقص بکشید.
 • از هر فرصتی برای آموزش بهتر انجام کارها به او استفاده نکنید. اگر تخت خود را مرتب کرد و چند چروک روی آن باقی ماند، دوباره خودتان آن را مرتب نکنید. سعی نکنید غیر مستقیم بی‌نقص بودن را به او القاء کنید.
تک فرزند‌ها زمانی که شرایط وفق مرادشان نیست از کوره در روند. این احتمال که ایده‌آل گرا شوند از فرزندان اول بیشتر است زیرا تنها الگویشان والدین است