درنگ : مطالب منتشر شده در سایت‌های خارجی درباره زلزله کرمانشاه را مرور می‌کردیم که به مطلبی برخوردیم قدیمی اما قابل تعمیم به شرایط امروز … مطلبی که به حدود یک سال پیش و نابودی پلاسکو بازمی‌گردد. در این مطلب که در اسپوتنیک منتشر شده آمده است: با وجود این که ساختمان پلاسکو در سال ۱۹۶۲ توسط بهترین مهندسین ساخته شده بود در تاریخ ۱۹ ژانویه بعد از آتش ‌سوزی دوام نیاورد و فرو ریخت. و فاجعه‌ای عظیم به بار آورد. حال این سئوال مطرح است که اگر تهران درگیر زلزله‌ای شدید شود چه خواهد شد؟

اسپوتنیک در همین زمینه با بهرام عکاشه متخصص ژئوفیزیک و پدر زلزله‌‏شناسی ایران گفتگو داشته و این موضوع را مطرح کرده که آیا لازم است مقامات نگران باشند و تصمیم به جابه‎جا کردن پایتخت یا مقاوم‎سازی بناهای شهر تهران بگیرند یا نه؟

عکاشه می‌گوید: «تقریبا تمام ایران در منطقه فعال از نظر زمین‎لرزه قرار دارد. تقریبا ۸۳ درصد از شهرهای ما در مناطقی هستند که در خطر زلزله هستند. ۱۶ درصد از مکان‌ها ایمن‎تر هستند و تنها یک درصد از مکان‎ها جاهایی هستند که احتمال بروز زلزله در آن بسیار کم است و می‏‌توان آن‌ها را امن نامید».

او همچنین توضیح داده که ۲۰ سال گذشته شورای عالی امنیت ملی ایران به او این وظیفه را محول کرده که شرایط لرزه‎ای تهران را آنالیز و تحلیل کند و مدارکی ارائه دهد که ثابت می‎کند تهران در منطقه بسیار خطرناک از نظر زلزله‎‏خیزی قرار دارد و البته او به خوبی این وظیفه را انجام داده است.

«من ۳ نوع توصیه ضدزلزله ارائه کردم. اولین و اصلی‎ترین توصیه‎ام این بود که ساختمان‌ها ضدزلزله ساخته شوند. دومین توصیه‌ام این بود که تیم مدیریت بحران ایجاد شود تا قبل و بعد از وقوع زلزله احتمالی شرایط را مدیریت کند و سومین توصیه این بود که پایتخت منتقل شود».

عکاشه مدعی شده در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‎نژاد بعد از ایجاد گروهی برای مدیریت بحران، پروسه منتقل کردن پایتخت به تعویق افتاده است.

در صورت وقوع زلزله در تهران، شهری که ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد و در منطقه بسیار خطرناک از نظر زلزله‎خیزی قرار گرفته است، احتمال ویرانی بخش زیادی از شهر وجود دارد؟

عکاشه می‌گوید: «منتقل کردن پایتخت پروسه‎ای است که شاید چندین سال زمان لازم داشته باشد. اگر بودجه لازم برای منتقل کردن پایتخت را داشته باشیم، نسبت به گزینه مقاوم‌‏سازی شهر، گزینه ایمن‌‏تری است. پیش از این پایتخت‎های ایران تبریز (۵۰ سال)، قزوین (۴۰ سال)، شیراز (۱۶ سال) و اصفهان (۱۳۸ سال) بودند. درباره تهران اما باید بگویم انتخاب آن به عنوان پایتخت اشتباه بزرگی بوده است.  مردم به این نکته توجه نمی‌‎کنند که دلیل اصلی زلزله در واقع زیر زمین است، نه روی آن».