درنگ: کتاب‌ها همواره بهترین دوست انسان بوده‌اند و اکنون چند سالی است که کتاب‌های الکترونیک جایگزین نسخه‌های کاغذی شده‌اند. این کتاب‌ها امکان دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر را برای کتاب‌خوان‌ها فراهم می‌کنند بدون اینکه نیاز باشد حجم بزرگی از اتاق را به نگهداری از کتاب‌های کاغذی اختصاص داد.

اولین روز جهانی کتاب‌خوانی الکترونیکی در سال ۲۰۰۴ توسط شرکتی به نام راکوتن اوردرایو برگزار شد. فعالیت این شرکت درزمینه ایجاد نسخه‌های دیجیتال از کتاب‌های محبوب بود. وان‌درایو (OneDrive) زیرمجموعه این شرکت، در آن زمان بزرگترین منبع کتاب‌های الکترونیکی در آمریکا بود که با هزاران ناشر همکاری داشت.

کتاب‌های الکترونیک برخلاف کتاب‌های چاپی آسیب‌پذیر نیستند و جای زیادی را اشغال نمی‌کنند. درواقع با وجود این فناوری می‌توان چند کتابخانه بزرگ را همه‌جای جهان به همراه خود داشته‌باشیم. تنها کافی است ابزار مناسبی مانند یک کتابخوان یا تبلت و اپلیکیشن مناسب مطالعه کتاب به همراه داشته‌باشید. از زاویه‌ای دیگر، دیجیتالی شدن کتاب‌ها می‌تواند نابودی آنها را برای همیشه غیرممکن سازد زیرا همواره یک نسخه از آن را می‌توان در گوشه‌ای از جهان پیدا کرد.

کتاب‌های الکترونیک را می‌توان همه‌جا به همراه داشت و هرجایی به مطالعه آنها پرداخت و اگر خواننده پر و پا قرص این کتاب‌ها هستید بهتر است به خود افتخار کنید زیرا جان هزاران درخت را از قطع شدن نجات داده‌اید.

کاربرا ن در روز جهانی کتاب‌خوانی الکترونیک معمولا با دانلود کتاب مورد علاقه خود و مطالعه آن این روز را جشن می‌گیرند یا دیگران را با اشتراک گذاری فواید این نوع کتاب در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به استفاده از کتاب‌های الکترونیک تشویق می‌کنند و یا درباره کتاب مورد علاقه خود در شبکه‌های اجتماعی به تبادل نظر می‌پردازند.

کاربران از سرتاسر جهان از طریق وب‌سایت‌های مختلفی مانند وب‌سایت رسمی روز جهانی کتاب الکترونیک readanebookday.com و یا وب‌سایت goodereader.com با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به تبادل اطلاعات می‌پردازند.