اطلاعات اشتباه بسیاری در رابطه با مغز وجود دارد، اما چیزی که مسلم است، سالم و جوان نگه­ داشتن آن حیاتی­ است و تمریناتی نیز برای این منظور ساخته شده اشت.

با توجه به مقاله­ای که به تازگی در مجله Frontiers منتشر شده است، راه دیگری برای جوان نگه­داشتن مغز وجود دارد و آن “ذهنیت” است.

Jeanyung Chey از دانشگاه سئول در کره­ جنوبی در رابطه با سن واقعی فرد و سن مغز او تحقیقاتی را انجام داد. بدین منظور او یک گروه متشکل از ۶۸ نفر را بین سنین ۵۹ و ۸۴ انتخاب کرد و از آن­ها اسکن MRI مغز، گرفت تا میزان سلول­های خاکستری را در نقاط مختلف مغز شناسایی کند.

شرکت­ کنندگان در این اسکن، همچنین به یک پرسشنامه را در رابطه با سن و اینکه مسن­تر یا جوان­تر از سن خود هستند نیز پاسخ دادند. افرادی که در این پرسشنامه گفتند جوان­تر از سنشان هستند، نتیجه بهتری در اسکن بدست آوردند و به نظر می­رسد که سالم­تر هستند و کمتر احتمال افسرده شدن در آن­ها وجود دارد. در این افراد حجم سلول­های خاکستری در نواحی مختلف مغز مانند gyrus­های پیشانی افزایش یافته که با زبان، گفتار و صدا ارتباط داشتند.

Jeanyung Chey: افرادی که احساس جوانی می­کردند، ویژگی­های ساختاری مغز جوان­تری داشتند.

محققان مطمئن نیستند که آیا ویژگی­های یک مغز جوان­تاثیری بر روی سن واقعی فرد نیز دارد یا نه.اما آن­ها فکر می­کنند افرادی که احساس پیری می­کنند، بیشتر از روند پیری مغزشان آگاهی دارند. از طرفی دانشمندان احتمال می­دهند افرادی که جوان­تر از سنشان هستند و خود را مشغول فعالیت­های فیزیکی و ذهنی می­کنند، از سلامت مغزی بالاتری برخوردارند.

در نهایت می­توان گفت، اگر کسی احساس مسن­تری نسبت به سن واقعی خودش دارد، بهتر است که شیوه زندگی و عادات خود را تغییر دهد.