درنگ: شرکت اپل به تازگی اعلام کرده است که در راستای انجام قوانین مربوط به تحریم‌های ایران، اپ استور این شرکت نمی‌تواند برنامه‌های ایران را در خود جای دهد. این شرکت در پیغامی به برخی شرکت‌های برنامه‌نویس ایران اعلام کرد: در راستای قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اَپ استور اَپل نمی‌تواند برنامه‌های ایران مربوط به گوشی‌های آیفون را در خود جای دهد یا اقدام به توزیع آنها کند. هم‌چنین این شرکت اعلام کرد که نمی‌تواند با برنامه‌نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد. پیش‌تر نیز در روز پنج‌شنبه اَپل برخی برنامه‌های ایرانی مثل اسنپ و برنامه‌های سفارش غذا و خرید آنلاین ایرانی را از اپ استور خود حذف کرد.

تام نئومایر، سخنگوی این شرکت در گفت‌وگو با نیویورک تایمز صحت این پیام را تایید کرد، اما اظهارنظری در این‌باره انجام نداد.

اسپوتنیک در این زمینه نوشت: اپلیکیشن‌های ایرانی مجددا از اپ استور کمپانی اپل حذف شدند.این مسئله پس از اقدامات و تحریم‌های جدید آمریکا در ماه‌های اخیر دوباره از سر گرفته شده است. با این تفاسیر هنوز مشخص نیست که آیا همه اپلیکیشن‌‌های ایرانی از اپ استور برداشته می‌شوند یا نه.

بسیاری از کاربران این حرکت غیرمنصفانه اپل را محکوم کرده و معتقدند که ایرانی‌ها گوشی‌های این کمپانی را حتی گرانتر از کشورهای دیگر تهیه می‌کنند و کمپانی اپل باید در مقابل آنها مسئول می‌بود.

اسپوتتیک به اولین واکنش‌های وزیر ارتباطات هم اشاره کرده و نوشته است: وزیر جدید و جوان ارتباطات ایران نسبت به اقدام کمپانی اپل واکنش نشان داده و تاکید کرده است که این کمپانی علیرغم اینکه ۱۱ درصد از بازار ایران را به خود اختصاص داده است اما به حقوق مصرف کننده احترام نگذاشته است و حتما این مسئله را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش درنگ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر تازه کار ارتباطات در جدیدترین واکنش خود به اقدام اپل در صفحه توییترش نوشت:

برخی کسب‌وکارهای آنلاین ایرانی از مدتها پیش خبر حذف برنامه‌های‌شان از فروشگاه برنامه‌های اپل را می‌دادند و ظاهرا این رویه همچنان ادامه‌دار است که برخی اپلیکیشن‌های دارای گردش مالی نیز از اپ استور حذف شده‌اند. هنوز مشخص نیست رویه پیگیری حقوقی به چه شکل خواهد بود اما باید در نظر داشت که این اتفاق جدیدی نیست و شرکت‌های فناوری آمریکایی با وجود اینکه بازار مصرفی ایران را برای خود بِکر می‌دانند اما بارها به بهانه تحریم‌ها، کاربران ایرانی را از دریافت خدمات منع کرده‌اند.