درنگ : محققان استرالیایی درحین دسته‌بندی گونه‌های بومی علف‌ها در استرالیا با زیرپا گذاشتن همین قانون دریافتند یکی از علف‌ها طعم چیپس سرکه‌نمکی دارد.

این کشف عجیب و غریب کاملا اتفاقی رخ داده‌است: زمانی که دانشمندان در تاریکی شب مشغول دسته‌بندی گونه‌های علف در آزمایشگاه بودند، یکی از آنها به صورت اتفاقی دستی که علف‌ها را با آن جمع کرده بود را می‌لیسد و متوجه طعم چیپس سرکه‌ای می‌شود.

این علف‌ها همگی به خانواده گیاهان اسپینیفکس تعلق دارند، گیاهی نمادین در استرالیا که به جان‌سخت بودن و مقاومت بالا دربرابر سخت‌ترین خشکسالی‌ها شهرت دارد. دست‌کم ۶۴ گونه مختلف از این گیاه در استرالیا وجود دارد و محققان دانشگاه استرالیای غربی با هدف تعیین تفاوت‌های ژنتیکی میان این گونه‌ها مشغول نمونه‌برداری از آنها بودند که پی به طعم عجیب یکی از این گیاهان بردند.

به نظر می‌آید طعم چیپس سرکه‌ای ناشی از قطرات مایعی است که در ساقه‌های جوانتر و تازه این گیاه وجود دارد. این قطرات در نگاه اول نامشخصند و برای دیدن آنها باید ساقه‌ها را با دقت و از فاصله‌ای نزدیک بررسی کرد. ماده ایجاد کننده طعم ماده‌ای حلال در آب است که پس از خشک شدن گیاه خشک شده و به تدریج از بین می‌رود. بومیان استرالیا هزاران سال است که از این گیاه به عنوان چسب استفاده می‌کرده‌اند.