درنگ : اما گروهی از محققان کره‌ای راه‌حلی غیرتهاجمی (بدون نیاز به آسیب زدن به پوست و یا گرفتن نمونه خون) برای کنترل قند خون یافته‌اند، لنز چشمی که می‌تواند میزان قند خون را از درون اشک چشم محاسبه کند.

این اولین‌باری نسیت که طرح چنین لنزی پیشنهاد شده‌است. در سال ۲۰۱۴ نیز گوگل اعلام کرد درحال ساخت لنزهای طبی کنترل کننده نشانه‌های زیستی است اما درصورتی که پروژه گوگل برای تولید این لنز متوقف نشده‌باشد، هنوز خبری از محصول نهایی این شرکت نیست.

اما اکنون دانشمندی به نام جی‌هون‌پارک موسسه ملی علوم و فناوری اولسان در کره‌جنوبی به همراه همکارانش نمونه اولیه این لنز را تولید و روی خرگوش‌ها آزمایش کرده‌ و به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از لنز هیچ عوارض جانبی ندارد.

این لنز علاوه بر بی‌ضرر بودن،‌نرم و انعطاف‌پذیر است، تنها بخشی بسیار کوچک از آن سخت است تا مصرف‌کننده پس از استفاده از لنز احساس ناراحتی در چشم نداشته‌باشد و دید او مختل نشود. آرایه‌های سخت درون لنز نیز از مردمک چشم فاصله داشته و در لبه لنز قرار دارند که شامل حسگر گلوکز، یک ال‌ای‌دی کوچک و رو به بیرون، یک آنتن و یک اصلاح‌کننده سیگنال است.

آنتن سیگنال‌های رادیویی را از ارسال‌کننده دریافت می‌کند و ابزار یکسو‌کننده آن را به مقدار ناچیزی برق تبدیل می‌کند تا انرژی مورد نیاز حسگر گلوکز و ال ای دی تامین شود. زمانی که میزان گلوکز خون بالا می‌رود، ال‌ای‌دی درون لنز خاموش می‌شود. این سیستم حتی زمانی که تراکم قند درون اشک پنج تا ۱۰ برابر کمتر از قند خون باشد نیز به دقت آن را تشخیص می‌دهد.

این لنز هنوز روی انسان آزمایش نشده‌است اما آزمایش روی خرگوش‌ها هیچ عارضه جانبی را از خود نشان نداده‌است و خرگوش‌ها نیز نسبت به لنز واکنشی نداشتند.  همچنین محققان دریافتند لنز می‌تواند با دقتی بالا قند خون خرگوش‌ها را کنترل کند.