درنگ: روزنامه «دیلی صباح» ترکیه در گزارشی اعلام کرده است شمار توریست‌های ایرانی استانبول در سال‌های اخیر شیب صعودی داشته و اگر با همین روند ادامه پیدا کند، تعدادشان از آلمانی‌ها که بیشترین گردشگر را در ترکیه دارند بیشتر خواهد شد. این اتفاق بعد از برداشته شدن تحریم‌های هسته‎ای و بهبود اوضاع اقتصادی در ایران اتفاق افتاده است.

ارکان چچن یکی از اعضای سازمان آژانس‌های مسافرتی و توریستی خاورمیانه و محقق مارکت ایران مدعی شده در حال حاضر ایران بعد از آلمان دومین گردشگران استانبول را دارد و به زودی می‎تواند رتبه اول را به دست بیاورد.

در تمام مراکز خرید ترکیه در تمام مدت سال ایرانی‎های زیادی دیده می‎شوند و این باعث شده بسیاری از فروشندگان تا حدودی به زبان فارسی هم مسلط شوند. مخصوصا که توریست‌های این کشور برای سفرهای تا ۹۰ روز نیازی به ویزا از سوی سفارت ترکیه ندارند و این موضوع در راحت‌تر شدن سفرشان تاثیر زیادی داشته است.

در سال ۲۰۱۳ جمعیتی حدود ۳۸۶ هزار و ۳۳۹ نفر از استانبول دیدن کردند و جالب اینجاست که این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۵۹۰ هزار و ۹۲۰ نفر و در سال ۲۰۱۵ به ۷۵۵ هزار و ۷۰۷ نفر رسیده است. در حال حاضر و با گذشت تنها ۶ ماه از سال ۲۰۱۷ تعداد ۴۰۳ هزار و ۲۳۵ نفر از استانبول دیدن کرده‌اند.