این زن که خود بدون رحم متولد شده بود، توانست پس از پیوند رحم باردار شده و نوزاد خود را در بیمارستان دانشگاه بیلور دالاس بدنیا آورد.

گریگ سیویل، سخنگوی بیمارستان با تائید این تولد اعلام کرد که به دلیل حفظ حریم شخصی بیمار، نام و مشخصات وی محفوظ خواهد ماند.

تحقیقات و آزمایش‌های بیمارستان دانشگاه بیلور در زمینه پیوند رحم از چندین سال پیش آغاز شد. در اکتبر ۲۰۱۶ چهار زن در این بیمارستان رحم پیوندی دریافت کردند اما در همان زمان اعلام شد که جراحان مجبور به برداشتن رحم سه تن از آنان بدلیل جریان خون ضعیف شده اند.

این مرکز دانشگاهی در آنزمان جزئیات بیشتری را از دریافت کنندگان پیوند رحم اعلام نکرد اما مجله تایم گزارش کرد که در مجموع ۸ زن تا کنون در ایالات متحده رحم پیوندی دریافت و یک نفر از آنان در نتیجه این پیوند باردار است.

تا کنون دست‌کم ۱۶ عمل پیوند رحم در جهان صورت گرفته است. پزشکان امیدوارند که با این پیوند، بتوانند شانس بچه‌دار شدن را به هزاران زنی که بدون رحم متولد می‌شوند بدهند.

البته این پیوند شرایط جسمانی‌ خاصی را می‌طلبد. دریافت کنندگان باید ۲۵ تا ۳۵ ساله و دارای تخمدان‌های سالم و طبیعی باشند. یک سال پس از پیوند، جنین از طریق لقاح مصنوعی در رحم آنان قرار می‌گیرد و پس از طی دوران بارداری زیر نظر پزشکان، تولد نوزاد از طریق سزارین صورت می‌گیرد.

به گفته محققان اهداء کنندگان رحم می‌توانند مرده یا زنده باشند. در چندین مورد اهداء کننده زنده در سوئد معمولا خواهر یا مادر دریافت کننده، رحم خود را برای پیوند اهدا کرده‌اند.