درنگ :  وی در کنفرانس خبری که در وین برگزار شد اعلام کرد که سر یک جسد را از بدن جدا کرده و به بدن جسد دیگری پیوند زده‌ است درحالی که نخاع، رگ‌های خونی و رگ‌های عصبی سر و بدن را به یکدیگر پیوند زده است. وی در نهایت برای مشاهده نتیجه جراحی خود اعصاب جسد را تحریک کرد.

وی در این کنفرانس خبری ادعا کرد جراحی ۱۸ ساعت ادامه داشته است و قدم بعدی وی جراحی پیوند سر انسانی خواهد بود که از گردن به پایین فلج شده‌است. وی هیچ اطلاعاتی درباره روند جراحی ارائه نکرد و تنها اعلام کرد مقاله علمی درباره جزئیات این جراحی طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

جراح ایتالیایی به تازگی ادعا کرد که اولین جراحی پیوند سر جهان را میان دو جسد به پایان رسانده‌ است اما هیچ مدرک و سندی برای اثبات این ادعا ارائه نکرده‌است

 

زمانی که کاناوارو در گذشته درباره این پروژه صحبت می‌کرد از آن به عنوان جراحی پیوند کامل بدن یاد می‌کرد اما جدیدترین جراحی خود را فرایندی متفاوت توصیف کرده‌است: هدف اصلی من در این جراحی پیوند سر نبود، پیوند مغز بود. وی در ماه جولای توضیح داد جراحی که قرار است به مرور آن را انجام دهد شامل جداکردن بخش‌های آسیب دیده نخاع یک بیمار و جایگزین کردن بخش‌های آسیب دیده با نخاع یک اهدا کننده خواهد بود و قرار است برای ایجاد این اتصال از پلی‌تیلن گلیکول، ابزاری رایج برای تحریک سلول‌های زنده برای جوش خوردن به یکدیگر استفاده کند.

وی می‌گوید به زودی این جراحی را با کمک یک بیمار قطع نخاع چینی و یک بیمار مرگ مغزی انجام خواهد داد و در این جراحی سر قطع نخاعی به بدن فرد مرگ مغزی پیوند زده خواهد شد.

به گفته وی جراحی اخیر روی دو جسد نشان داد این فرایند کاملا موفقیت‌آمیز است و او و تیمش در مرحله پیش از آغاز جراحی اصلی،‌ پیوند روی دو بیمار مرگ مغزی را آزمایش خواهند کرد.

کاناوارو می‌گوید هدف اصلی‌اش درمان نخاع نیست، بلکه می‌خواهد طول عمر را افزایش دهد: من به دنبال افزایش طول عمر هستم، به دنبال نفوذ به مرز میان مرگ و زندگی تا به این شکل در آینده افراد سالم بتوانند با یک پیوند بدن کامل، زندگی طولانی‌تری داشته باشند، بدن‌هایی که با هدف انجام این پیوند‌ها در آزمایشگاه‌های مخصوص کشت داده شده‌‌اند.

اولین داوطلب پیوند سر

والری اسپیریدونوف ۳۱ ساله بیمار مبتلا به آتروفی عضلانییکی از افرادی است که برای پیوند بدن اعلام آمادگی کرده و قرار است یکی از بیماران آزمایشی کاناوارو باشد. کاناوارو سال گذشته اعلام کرد که بیمارش بیشترین زمان دوره آماده‌سازی را درون دستگاه واقعیت مجازی سپری می‌کند تا برای دریافت بدنی جدید آماده شود. جراح چینی که تاکنون سر بیش از هزار موش را به بدن موش‌های دیگر پیوند زده‌است، برای همکاری با کاناوارو در این جراحی ۳۶ ساعته اعلام آمادگی کرد.

 

کاناوارو: من به دنبال افزایش طول عمر هستم، به دنبال نفوذ به مرز میان مرگ و زندگی تا به این شکل در آینده افراد سالم بتوانند با یک پیوند بدن کامل، زندگی طولانی‌تری داشته باشند، بدن‌هایی که با هدف انجام این پیوند‌ها در آزمایشگاه‌های مخصوص کشت داده شده‌‌اند

 

کاناوارو تاکنون این جراحی را بارها و بارها انجام داده، البته روی حیوانات. وی سال گذشته اعلام کرد که توانسته با موفقیت سر یک میمون را به بدن میمونی دیگر پیوند بزند و نخاع آسیب دیده میمون را ترمیم کند. وی همچنین از موفقیت در پیوند سر یک سگ خبر داد و اعلام کرد سگ توانسته پس از پیوند نخاع دوباره راه برود. دور از انتظار نیست که ادعای وی مورد شک و تردید زیادی از سوی پزشکان و جراحان قرار گیرد و آنچه ذهن منتقدان را درگیر کرده،‌ تنها موفقیت در جراحی پیوند نیست.

هانت باتژر رئیس انجمن جراحان اعصاب آمریکا می‌گوید در صورتی که این جراحی پیوند موفقیت‌آمیز باشد، بیمار چیزی بدتر از مرگ را تجربه خواهد‌کرد. از این رو کاناوارو تلاش دارد بیمار خود را با استفاده از فناوری واقعیت مجازی با بدن جدیدش سازگار کند تا پس از به هوش آمدن، نسبت به بدن جدید واکنش شدید نشان ندهد. این سیستم به شکلی طراحی شده تا به بیمار دریافت کننده بدن کمک کند تا پس از نگاه کردن به بدن جدیدش دچار بهت‌زدگی نشود.