درنگ :  هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: لحظاتی پیش پلمب جعبه سیاه VDR نفتکش سانچی و همینطور کشتی فله بر چینی باز و فرآیند رمزخوانی جعبه سیاه هر دو کشتی آغاز شد.

وی ادامه داد: نمایندگان کشور پاناما به عنوان کشور صاحب پرچم نفتکش سانچی، کشور هنگ گنک به عنوان کشور صاحب پرچم کشتی فله بر کریستال، کشور چین که در آب‌های آن این حادثه اتفاق افتاده و کشور ایران که اکثر نفرات جان باخته به آن اختصاص دارد، در این جلسه حضور داشتند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه از ایران ٢ نماینده از سازمان بنادر و دریانوردی در این جلسه حاضر شده اند، گفت: تا ساعاتی دیگر نتایج این نشست مشترک و جزئیات شروع فرآیند رمز خوانی جعبه سیاه دو کشتی را اعلام خواهیم کرد. اما مشخص شدن نتیجه نهایی رمزخوانی زمان‌بر است و ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

حق شناس درباره DNA پیکرهای پیدا شده از حادثه نفتکش سانچی نیز گفت: بعد از اخذ دی ان ای تمامی اعضای خانواده‌ها و ارسال آنها  به چین، جواب آن به کشور فرستاده شده و اکنون منتظر اعلام رسمی سازمان پزشکی قانونی هستیم.

  تصویر هوایی از نفتکش سانچی | محل و شدت ضربه ناشی از برخورد کشتی چینی را ببینید

 

  فیلم | مصاحبه تکان دهنده همسر یکی از دریانوردان سانچی

اولین تصاویر ارسالی ربات اعزامی برای جسنجوی نفتکش سانچی

عکس‌های ثبت شده از نمایشگر مربوط به وضعیت لوله‌ها و خازن نفتکش سانچی است تا از افزایش آلودگی محیط زیست جلوگیری شود. علاوه بر تصاویر کنونی که در ارزیابی اولیه ثبت شده، موقعیت و نحوه قرار گرفتن نفتکش سانچی در اعماق دریا نیز توسط روبات ارزیاب مشخص و گزارش شده است.

برای بررسی ساختمان و موتورخانه نفتکش نیاز به حضور غواص‌های متخصص است و این کار از توان روبات‌ها خارج است.

تاریکی اعماق دریا مانع از ثبت تصاویر واضح می‌شود.