درنگ: محمدرضا تابش نماینده اردکان و نایب‌رئیس فراکسیون امید با انتقاد از اقدامات خودسرها در برخورد با فعالان مدنی گفت: خودسرها در قاموس حکومت‌داری فعلی ایران جایگاهی ندارد. یک‌زمانی رژیم شاه مستقر بود و یک عده می‌آمدند و نظم حکومتی را برهم می‌زدند. یک‌زمانی هم میان انقلابیون با لیبرال‌ها تعارض بود و یک عده در دفاع از انقلاب و ارزش‌هایش به اقداماتی دست می‌زدند که لیبرال‌ها را محکوم کنند.

او در ادامه تاکید کرد: اما زمانی که دولت اسلامی مستقر است، قوای سه‌گانه حاکم هستند، شرایط تثبیت‌شده است و جنگ، ترور و تنگناهایی وجود ندارد، حاکمیت تصمیم می‌گیرد و مجوزهای لازم را برای مراسم، میتینگ، کنسرت و تجمع صادر می‌کند؛ دیگر واژه خودسری و اقدامات خودسرانه در قاموس حکومت‌داری تثبیت‌شده جایگاهی ندارد.

این نماینده مجلس گفت: مخصوصاً رهبر معظم انقلاب در چند مقطع سریعاً اقدامات خودسرانه را محکوم کردند ولو اینکه به‌قصد قربت و یا از سر نا آگاهی باشد. بنابراین همه باید دست‌به‌دست هم دهیم و غده خودسری را از جامعه برکنیم. شرایط کشور تحمل این تنش‌ها و تشنج‌ها را ندارد. مردم شاهد دلار بالای ۸ هزار تومان و سکه بالای ۲ میلیون تومان هستند. علاوه بر این مردم شاهد قیمت‌های لجام‌گسیخته در بازار هستند که اگرچه دولت سیاست‌هایی را اتخاذ کرده اما هنوز اوایل کار است و نتیجه نداده است.

تابش گفت: مردم عصبانی هستند و نباید جامعه را عصبانی‌تر، مأیوس‌تر و ناراحت‌تر کنیم. اقدامات خودسرانه می‌تواند موجب التهاب، تشنج و پراکنده کردن بذر یاس و نا امیدی در جامعه شود که در شرایط فعلی سم مهلک است.

او درباره شناسایی هویت خودسرها گفت: درهرصورت خودسرها نمی‌توانند بدون حمایت بخش‌هایی از حاکمیت تبلور داشته باشند. یک بخش‌هایی از حاکمیت مسلماً از آن‌ها حمایت می‌کنند که ممکن است مقام و منصب رسمی داشته باشند و یا دارای پایگاه اجتماعی باشند. درهرصورت مسئولین و متولیان امنیت کشور کاملاً آن‌ها را می‌شناسند و باید درصدد مقابله با آن‌ها باشند.

این نماینده مجلس با اشاره به جلسه روز گذشته فراکسیون امید در خصوص بازداشت معلمان گفت: در جلسه اخیر فراکسیون امید موضوع بازداشت معلمان مطرح و از برخورد با معلمین به‌عنوان اقشار فرهیخته و تأثیرگذار در جامعه ابراز تأسف شد.