درنگ : گزارش وزارت گردشگری ترکیه که امروز چهارشنبه ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) منتشر شده می‌‎گوید در سال گذشته میلادی بعد از روسیه، بیشترین تعداد توریست از کشورهای آلمان و ایران به ترکیه رفته‌اند.

گردشگری یکی از مهم‌ترین منابع درآمد ترکیه است که در حال حاضر با کسری بودجه شدیدی روبرو است.

در سال ۲۰۱۶ تنش دیپلماتیک میان مسکو و آنکارا – بعد از سرنگونی هواپیمای روسی بر فراز سوریه در سال ۲۱۰۵- ضربه سنگینی به صنعت گردشگری ترکیه و در پی آن اقتصاد این کشور وارد کرد. در آن سال کاهش شدید ورودی گرشگران روس باعث شد درآمد توریسم ترکیه نسبت به سال ۲۰۱۵ هشت میلیارد دلار کمتر شود.

کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶ و پیامدهای امنیتی آن هم ضربه‌ای دیگر به صنعت گردشگری این کشور وارد کرد. ارقام تازه موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که یک سال بعد از این سقوط شدید، توریسم ترکیه دوباره جان گرفته و درآمد آن بیش از چهار میلیارد دلار افزایش داشته است.

در سال ۲۰۱۷ تنها تعداد گردشگران روس با افزایش پنج برابری به ۴.۷۲ میلیون نفر رسیده است.

بر اساس آمار تازه تعداد کل گردشگران خارجی از حدود ۲۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۳۲ میلیون نفر در سال گذشته رسیده است.

بر اساس آمار تازه گردشگران بیش از سه میلیارد دلار خرج خرید کفش و لباس کرده‌اند و حدود ۱.۲ میلیارد دلار هم سوغات و یادگاری خریده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نعمان کورتولموش، وزیر گردشگری درباره چشم‌آنداز سال ۲۰۱۸ گردشگری ترکیه می‌گوید تعداد رزرو آژانس‌های مسافرتی برای ورود گرشگران خارجی امسال ۷۰ درصد بیشتر شده و انتظار می‌رود سال ۲۰۱۸ رکورد تعداد گردشگر خارجی را بشکند.