درنگ: طبق مطالعات یک موسسه تحقیقاتی در آمریکا، نوشیدن روزی یک استکان کوچک مشروبات الکلی می‌تواند باعث ابتلای خانم‌ها به سرطان سینه شود. بر اساس سرشماری‌ها سالانه ۲۵۲ هزار و ۷۱۰ نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و ۴۰ هزار و ۶۱۰ نفرشان در اثر این بیماری می‌میرند.

اما موسسه تحقیقاتی امریکایی ۱۱۹ مطالعه روی ۱۲ میلیون زن در سراسر دنیا انجام داده و به این نتیجه رسیده که استفاده روزانه ۱۰ گرم الکل احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

استفاده از الکل باعث می‌شود سطح استروژن و دیگر هورمون‌هایی که باعث بروز سرطان سینه می‌شوند بیشتر شود. همچنین احتمال آسیب به دی ان ای سلول‌ها افزایش می‌یابد که این عامل نیز ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

سوزان بولول، رئیس بخش سرطان سینه دانشگاه نیویورک می‌گوید:«ارتباطی بین الکل و سرطان سینه پیدا کردیم، آن هم از طریق چندین مطالعه. تنها مشکل این مطالعات این است که نمی‌دانیم افرادی که به خاطر مصرف الکل به سرطان سینه مبتلا شدند چه مقدار از آن مصرف کرده‌اند. تنها چیزی که می‌دانیم این است که مصرف روزانه ۱۰ گرم که کمی کمتر از یک استکان معمولی است مطمئنا ریسک ابتلا به آن را افزایش می‌دهد».

همچنین محققان راهی برای کاهش ریسک ابتلا به این نوع سرطان پیدا کرده‌اند. بر اساس تحقیقات، دوچرخه سواری و دویدن خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از عوامل موثر کاهش وزن است.