درنگ: دکتر زهرا عبدالهی با اشاره به شیوع نگران کننده چاقی در بین کودکان کشور، گفت: طبق مطالعات انجام شده در سال ۱۳۹۴، حدود ۲۰ درصد کودکان ۷ تا ۱۸ سال دچار اضافه وزن هستند و در کودکان زیر ۵ سال هم در یک دوره ۱۰ ساله شیوع چاقی در آنها حدود دو برابر بیشتر شده و نگران کننده‌تر از آن چاقی شکمی است؛ به طوری که تا چند سال پیش ما در کشور شاهد کودکانی با چاقی شکمی نبودیم، اما طبق مطالعات انجام شده، چاقی شکمی در کودکان ۷ تا ۱۸ سال شهری حدود ۲۱ درصد و در کودکان روستایی ۱۳ درصد مشاهده می‌شود.

وی افزود: اگر روند چاقی در کودکان با همین شکل پیش رود باید منتظر سونامی بیماری‌های غیر واگیر در جمعیت بزرگسال سه تا چهار دهه آینده باشیم.

به گفته این مقام مسئول، در جامعه شاهد کودکان زیر دو سالی هستیم که دچار اضافه وزن و چاقی‌اند. در حالی که اکثریت پدر و مادرهای ایرانی تصور می‌کنند کودک چاق یعنی کودک سالم، اما همین کودک در بزرگسالی درگیر  بیماری‌های غیرواگیر همچون دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، هایپرلیپیدمی، بیماری‌های قلبی و عروقی حتی سرطان‌های مختلف می‌شود و علاوه بر رنجی که خود باید متحمل شود، هزینه‌های زیادی را نیز بر سیستم سلامت تحمیل می‌کند. بنابراین باید چاقی به خصوص در کودکان به یک ضد ارزش تبدیل و این موضوع ملکه ذهن هر پدر و مادری شود.

عبدالهی با بیان اینکه انسان سالم محور توسعه پایدار است، عنوان کرد: در واقع یک نیروی جوان که باید در سن جوانی مشغول به کار باشد و از زندگی سالم برخوردار شود، در اثر اضافه وزن و چاقی درگیر بیماری‌های مختلف و خانه نشینی می‌شود.