افتتاح موزه‌ای جدید با عنوان SPYSCAPE در منتهن نیویورک قصد دارد به آگاه‌سازی علاقمندان نسبت به پدیده جاسوسی کمک کند.

دیوارهای تاریک و بتونی، کف صیقلی، نورهای LED،‌فناوری کینکت و نمایشگرهای پیشرفته اطلاعاتی مساحتی برابر ۵۵۷۴ متر مربع را در این موزه اشغال کرده‌اند.

این موزه توسط شرکت معمار بریتانیایی دیوید آدجای طراحی شده‌است. هریک از هفت گالری این موزه به موضوعی خاص اختصاص یافته‌اند: رمزگشایی، رمزنگاری، تجسس، هک کردن، جاسوسی، نبرد سایبری و عملایت ویژه.

  • جاسوس درونت را کشف کن

این مکان بیش از آنکه یک موزه سنتی باشد،‌یک خانه تعاملی سرگرم‌کننده‌است. بازدید‌کنندگان پیش از ورود مچ‌بند‌های دیجیتالی به دست می‌بندند تا بتوانند با انجام چالش‌های مختلف مهارت‌های جاسوسی خود را بیازمایند و در اتاق بازجویی جاسوس درون خود را کشف کنند.

این به آن معنی است که بازدید‌کنندگان هم در نقش مظنون و هم در نقش کارآگاه در اتاقک‌های مجهز به دروغ‌سنج حاضر می‌شوند تا نشانه‌های دروغ گویی را بیاموزند و آنها را ردیابی کنند.

این موزه همچنین به تونل‌های لیزری مشابه اتاق لیزر ماموریت غیرممکن مجهز است که بازدید‌کنندگان در آن باید از قطع کردن مسیر لیزرها خودداری کنند. در نهایت موزه به بازدید‌کنندگان اعلام می‌کند که برای فعالیت در چه بخشی استعداد دارد: دستیار مامور مخفی، رمزنگار، هکر، تحلیل‌گر اطلاعات، مامور عملیات ویژه، مامور شناسایی جاسوس، جاسوس ارشد، مامور تجسس یا مامور فنی عملیات ویژه.

بازدید‌کنندگان همچنین در این موزه با داستان تعدادی از مشهورترین جاسوس‌های جهان،‌از الن تورینگ  گرفته تا رابرت هنسن آشنا می‌شوند.

موزه Spyscape
تونل لیزری که به سبک فیلم ماموریت غیرممکن ساخته شده‌است
در فروشگاه کتاب این موزه مجموعه‌ای از ۱۰۰۰ جلد کتاب مرتبط با جاسوسی وجود دارد
گالری تجسس یکی از محبوب‌ترین گالری‌ها در بین بازدید‌کنندگان است
گالری Deception درباره جاسوس مشهور رابرت هنسون به بازدید‌کنندگان آموزش می‌دهد
گالری رمزنگاری شامل دستگاه مشهور انیگما است که توسط الن تورینگ برای کدشکنی در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شده‌است
هفت گاری مختلف این موزه هفت تم مجزا دارد
در گالری بازجویی بازدید‌کنندگان متوجه می‌شوند برای فعالیت در کدام حوزه استعداد دارند
کاربران می‌توانند در این موزه در چالش‌های مختلف شرکت کنند
در مرکز موزه اتاقی با مجموعه ای ۳۶۰ درجه از نمایشگرها قرار دارد