درنگ: وقتی برخی از قسمت‌های بدن دچار مشکل می‎شوند خودشان این توانایی را دارند که خودشان را درمان کنند و احتمالا شما از توانایی این بخش‌ها بی‎خبرید. در زیر به اعضایی که توانایی بازسازی خودشان را دارند اشاره می‎کنیم.

کبد

کبد عضوی از بدن است که از نظر بازسازی و ترمیم خودش بهترین است. این عضو به خوبی بعد از آسیب دیدن سلول‌های مرده را با سلول‌های تازه جایگزین می‎کند. این پروسه خیلی هم سریع انجام می‎شود.

روده‌ها

روزانه روده‌های بزرگ و کوچک هر فرد وظایف زیادی برای انجام دادن دارند ومشغول هضم غذا هستند. آن‌ها مواد سمی و غیرمفید غذا را هم جذب می‎کنند و به این شکل باعث می‏شوند انسان مریض شود. اما خود روده‌ها سلول‌های جدید را مدام جانشین سلول‎های قدیمی می‎کنند.

پوست

پوست بدن یکی از قسمت‎هایی است که نه تنها زمانی که دچار بیماری شده، بلکه در شرایط و زندگی عادی مدام در حال جانشین کردن سلول‌ها است و سلول‌‎های مرده را کنار گذاشته و سلول جدید می‏سازد.

چشم

این عضو از بدن مخصوصا در بیرونی‌ترین سطح خیلی زود خودش را ترمیم و بازسازی می‏کند. یکی از اقداماتی که برای این کار انجام می‎شود اشک ریختن است. اشک ریختن پروسه تعویض سلول‎ها را سریع‎تر هم می‎کند.

ریه

ریه دارای پرزهایی است که گرد و غبار را بیرون می‏کند، اما وقتی سیگار می‏‎کشید ریه واکنشی به دود نخواهد داشت و به مرور زمان این پرزها از کار می‎افتند. به همین دلیل ریه مدام در حال بازسازی و ترمیم خودش است و پرزها را از نو می‏سازد.

مغز

در ایام قدیم متخصصان بر این باور بودند که بعد از گذشتن سنین کودکی رشد مغز متوقف می‏شود، اما ۲۰ سال گذشته متوجه شدند که مغز این توانایی را دارد تا خودش را ترمیم کند. مثلا همین که شما زبانی را فراموش می‏کنید و با کمی تمرین دوباره یادتان می‏آید یعنی مغز خودش را ترمیم کرده است.