دکتر محبوبه طاهر در گفتگو با درنگ درباره بیشترین اختلالاتی که نوجوانان با آن مواجه هستند، اظهار داشت: اختلال نارسایی توجه یا فرونکنشی بین سه تا پنج درصد، لجبازی و نافرمانی بین پنج تا ۱۰ درصد و اختلال رفتار هنجاری (اختلال سلوک) بین یک تا ۱۶ درصد میانگین بروز ناهنجاری بین نوجوانان را تشکیل می‌دهد.

به گفته این روانشناس، اضطراب فراگیر بین دو و نیم تا ۱۴ درصد، هراس پنج درصد، وسواس یک و نه دهم درصد، اوتیسم نیم درصد، افسردگی بین چهار دهم تا دو و نیم درصد، افسرده خویی بین ۶ دهم تا یک و هفت دهم درصد و هراس اجتماعی یک درصد و اضطراب جدایی بین سه تا ۱۲ درصد از دیگر ناهنجاری‌های گزارش شده بین نوجوانان است.

این استاد دانشگاه درباره میزان شیوع این اختلالات در کشور ما تاکید کرد: البته در کشور ما بیشتر مراجعان کودک و نوجوان، اختلال‌­های هیجانی رفتاری (شامل اختلال نافرمانی مقابله‌­ای، نارسایی توجه/ فزون­کنشی، اختلال سلوک، رفتارهای پرخاشگرانه، اضطراب و افسردگی)، اختلال‌­های طیف اتیسم و یادگیری که شامل نارساخوانی، نارسانویسی و نارسایی در حساب و ریاضی است را بروز می‌­دهند.

دکتر طاهر گفت: به علت پیشرفت‌­های چشمگیر بهداشتی و پزشکی، بروز و شیوع کم­‌توانی‌­های ذهنی و اختلال‌­های شدید ذهنی کاهش چشمگیری داشته است.