درنگ: در کتاب «اسب‌ها و اسب چه‌ها» اطلاعات عنوان بندی شده و به شکل پرسش و پاسخ ارائه شده است و این امکان را برای معلم فراهم می‌کند تا از آن‌ها برای یادگیری بهتر مخاطب استفاده کند.

کادرهایی رنگی برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین تشویق مخاطب به کار عملی در کتاب دیده می‌شود. زبان و بیان کتاب «اسب‌ها و اسب چه‌ها» ساده و مناسب سن مخاطب است. تصاویر کتاب، عکس‌ها و نقاشی‌های رنگی هستند که هماهنگ با متن کتاب و گاهی نیز با طنز همراهند که به جذب مخاطب کمک می‌کند.

مجموعه «چراهای شگفت انگیز» از مجموعه‌هایی است که به پرسش‌های کودکان درباره جنبه‌های گوناگون جهان و شگفتی‎ مانند آب سنگ مرجانی چیست، کدام جانوران روی آب سنگ زندگی می‌کنند، دلقک ماهی کجا زندگی می‌کند، آیا ماهی‌ها در تاریکی می‌بینند و … پاسخ می‌دهد. تاکنون چندین جلد از این مجموعه با موضوع‌های مختلف (خرس‌ها، جهان باستان، کاشفان، پرندگان، بدن انسان، جانوران دریا، ما قبل تاریخ، مردم و کشورها، علم و تجربه، قطب ها و …) به فارسی ترجمه و منتشر شده است که البته همه کتاب‌های این مجموعه از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند.

مخاطبان اصلی چراهای شگفت انگیز کودکان و نوجوانان هستند. اما همه ۹ ساله‌ها تا ۹۹ ساله‌ها از خواندن این پرسش‌ها و پاسخ‌ها لذت می‌برند.

جینی جانسون نویسنده کتاب «اسب‌ها و اسبچه‌ها»، کتاب‌های غیرداستان بسیاری درباره حیات وحش و جانوران در حال انقراض برای کودکان و نوجوانان نوشته است. او این کتاب را با همکاری آنا کلی بورن نوشته است. او هم یکی از نویسندگان ادبیات غیرداستان کودکان و نوجوانان است که کتاب‌های بسیاری در این زمینه منتشر کرده است. هر دو این نویسندگان در انگلستان زندگی می‌کنند.