درنگ: ازدحام به حدی است که امکان عبور از پیاده‌های مجاور صرافی‌ها به سختی انجام می‌شود. با این وجود هنوز ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار به فروش نمی‌رسد و صرافی‌ها و متقاضیان در انتظار تزریق اسکناس ارز هستند.

فارس نوشت: برخی صرافی‌ها نرخ دلار در تابلوی صرافی‌ خود را ۴۲۰۰ تومان درج کرده‌اند اما اغلب صرافی‌ها نرخ ارز مداخله‌ای بانک مرکزی در روز گذشته را که حدود ۴۹۶۹ تومان بود، ثبت کرده‌اند.

براساس اعلام معاون اول رئیس جمهور، از امروز خرید فروش دلار صرفا با قیمت ۴۲۰۰ تومان انجام می‌شود و فروش با نرخی بالاتر از این تخلف محسوب می‌شود.

تابلوی قیمت صرافی‌ها خاموش شد

ایسنا نیز نوشته است: آخرین خبرها از بازار ارز حاکی از آن است که صف‌های خرید دلار طولانی‌تر شده و دلار ۴۹۰۰ تومانی در صرافی‌ها نیز جمع شده است اما هنوز خبری از دلار ۴۲۰۰ هم تومانی نیست و این قیمت روی تابلوی برخی صرافی‌ها درج شده و تابلوی اکثر صرافی‌ها هم خاموش شده است.

حضور مردم و متقاضیان در صف‌های خرید دلار بیشتر شده است و با توجه به صحبت‌های معاون اول رئیس جمهور در شب گذشته مبنی بر عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی بسیاری از افراد برای خرید دلار با این قیمت به بازار هجوم آورده‌اند اما صرافی‌ها می‌گویند که هنوز بانک مرکزی دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان به بازار تزریق نکرده است.

  جزئیات کامل تصمیمات ارزی دولت | جهانگیری: عرضه دلار بالاتر ۴۲۰۰ تومان از فردا قاچاق است | هر کس دلار بخواهد با همین نرخ می‌دهیم

دلار در بازار دلالان ۵۵۰۰ تومان

در این شرایط از صبح امروز نشانه‌ها از بازار ارز حاکی از این بود که دلار با نرخ‌های متفاوتی به فروش رسیده است. در میان برخی از دستفروشان و دلالان دلار با نرخ حدود ۵۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

همچنین یکی از صرافی‌ها که صبح امروز دلار را با نرخ ۴۹۰۰ تومان عرضه می‌کرد با ورود نیروی انتظامی قیمت‌های خود را روی تابلو تغییر داد و بساط دلار ۴۹۰۰ تومانی جمع شد.

گفتنی است که بیشتر صرافی‌ها تابلوی اعلان قیمت‌های خود را خاموش کرده‌اند یا برچسب خرید و فروش ارز نداریم را پشت شیشه‌هایشان چسبانده‌اند.
مقابل یکی از صرافی‌ها که جمعیت زیادی حضور دارند، گفته می‌شود که قرار است دلار را با نرخ ۴۲۰۰ تومان عرضه کنند و افراد حاضر در صف می‌گویند که “به دلیل صحبت‌های معاون اول رئیس جمهور امروز برای تهیه ارز به بازار آمده‌اند و امیدوار هستند که دلار را با نرخ جدید خریداری کنند”.

یکی از متقاضیان در صف که خانم جوانی است، می‌گوید “من دانشجوی خارج از کشور هستم و می‌خواهم برای تحصیل به فرانسه بروم. الان چند روز است که به دنبال تهیه دلار یا یورو هستم اما موفق نشده‌ام و اگر امروز نتوانم دلار تهیه کنم، سفرم کنسل می‌شود”.

یکی دیگر از افراد حاضر در صف که مرد مسنی است که عنوان می‌کند “برای فرزندش دلار نیاز دارد و باید به هر شکلی شده، امروز دلار تهیه کند. او می‌گوید “اگر موفق نشود که دلار ۴۲۰۰ تومانی خریداری کند، مجبور است به سراغ دستفروشان برود و دلار را با قیمت غیر رسمی تهیه کند”.

همچنین نکته قابل توجه دیگر در بازار امروز حضور نسبتا گسترده ماموران نیروی انتظامی و تعزیرات حکومتی است که برای کنترل فضا و قیمت‌ها در بازار ارز حضور یافته‌اند.

  سیف: به رهبری پیشنهاد کردیم یورو جایگزین دلار شود | دیگر نرخ مبادله‌ای نداریم | امارات و عربستان در نوسانات ارز بی‌تقصیرنیستند

یک کارشناس اقتصادی: تک نرخی شدن دلار ۴۲۰۰ تومانی بدون پیمان‌سپاری ارزی محال است

تیرداد احمدی کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای بررسی ارز تک‌نرخی بر متغیرهای اقتصادی باید منتظر اعلام نرخ رسمی دلار از سوی سامانه سنا بود، عنوان کرد: به طور کلی اگر قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار مبنای نرخ رسمی بانک مرکزی در روز جاری باشد، باید به این پرسش پاسخ داد که آیا از این پس صادرکننده ایرانی محکوم به فروش دلار خود به قیمت ۴۲۰۰ تومان است، یا باید از مکانیزم‌های دیگری برای فروش ارز خود استفاده کند.

وی افزود: اگر مبنای فروش ارز صادرکننده نرخ ۴۲۰۰ تومانی سامانه سنا باشد، باید مثل دوران جنگ تحمیلی از طریق مکانیزم پیمان‌سپاری صادرکننده را مجاب به فروش ارز خود به قیمت ۴۲۰۰ تومان کرد. به عبارت بهتر باید از طریق مکانیزم پیمان‌سپاری و اخذ وثایق معادل آن از صادرکننده، بتوانیم ارز را دریافت و به قیمت ۴۲۰۰ تومان فروخت.

به گفته احمدی، فاصله تاریخی دلار ۴۲۰۰ تومانی تا ۵۱۰۰ تومانی در حالی می‌تواند مسیر قاچاق و صادرات را تغییر دهد که در صورت وجود انحراف بالا میان دو نرخ سامانه سنا و بازار آزاد می‌توان صادرکننده را به سمت شبکه واقعی اقتصاد سوق داد.

احمدی با بیان اینکه در فرایند نظام ارزی کشور آنچه که اهمیت دارد بازگرداندن منابع ارزی است، عنوان کرد: در پدیده واردات قاچاق در حالی خروج سرمایه وجود دارد که بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول معادل با ۲۷ میلیارد دلار خروج سرمایه از کشور وجود داشته که منشأ آن اغلب ارز صادراتی است.
وی ادامه داد: وقتی ارز صادرکننده مواجه با قیمت دستوری ۴۲۰۰ تومانی می‌شود، به طور خودکار وی را مجاب می‌کند تا منابع خود را به کشور بازنگرداند و یا از طریق کانال‌های دیگری که بتواند آن را بالاتر بفروشد، سوق یابد. اگر دلار ۴۲۰۰ تومانی از امروز مبنای فروش ارز به مسافران، واردکنندگان، دانشجویان و سایر افراد فروخته شود، می‌‌توان گفت این فرایند به سمت نظام یارانه‌ای که هم اکنون در کشور ترکیه برقرار است، حرکت می‌کند.

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه بدون مکانیزم پیمان‌سپاری ارزی نمی‌توان طرح فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی را اجرا کرد به فارس گفت: هیچ کس مجاب به فروش ارز خود برمبنای این قیمت نخواهد بود مگر اینکه به اجبار این منابع را در بازار ارز روانه کند.

وی افزود: از زاویه بازار سرمایه اگر واحد اقتصادی که کالا یا مواد اولیه خود را از دولت بر پایه محاسبه ارز آزاد دریافت می‌کرده از این موضوع منتفع خواهد شد، اما آن دسته از واحدهایی که برمبنای نرخ واقعی بازار، فروشنده عرضه حاصل از صادرات بوده از مکانیزم متضرر می‌شود.

  حال و هوای بازار ارز پس از اعلام تک نرخی شدن دلار | صف‌های طولانی و دلاری که ۴۲۰۰ تومان فروخته نمی‌شود | صرافی ۴۹۰۰ ؛ دستفروش ۵۵۰۰ تومان