درنگ: وقتی احساس سرماخوردگی دارید یک کاسه غذای داغ تایلندی یا هندی می‌تواند کمک کند راحت‌تر نفس بکشید. به نکات زیر توجه کنید:

چیلی، یک راز داغ

چیلی قرمز و چیلی سبز هسته اصلی غذاهای هندی و تایلندی را تشکیل می‌دهند و خوردن آن‌ها مزایای زیادی برای بدن دارد، مثل اضافه کردن طول عمرتان. به لیست مزایای آن حالا می‌توان جلوگیری از سرماخوردن را هم اضافه کرد. اما چه چیز این ادویه‌ها را خیلی خاص می‌کند؟ «کپسایسین» که در فلفل‌های تند یافت می‌شود خاصیت ضدویروسی و ضد التهابی دارد. وقتی شما یک بشقاب غذا حاوی فلفل تند می‌خورید یعنی به بدنتان «کپسایسین» می‎رسانید. البته مقدار تندی باید اندازه‌ای باشد که دچار آب‌ریزش بینی و چشم شوید. چه می‌شود کرد؟ این طور است دیگر!

سیر، زنجبیل و …

کشورهای آسیای جنوبی در خوراکی‌هایشان یک پایه و اساس دیگر هم دارند. مثلا سیر. مطالعات نشان دادند سیر به خوبی مانع سرماخوردگی می‌شود. زنجبیل هم دیگر ادویه‌ای است که در غذاهای تایلندی‌ها و هندی‌ها مشاهده می‎شود. این ادویه بهترین راه برای جلوگیری از التهاب گلو و درد آن و همچنین تسکین بافت‌های مخاط است. مطالعات نشان داده خوراکی‌های هندی‌ها همچنین سرشار از زینک هستند، مخصوصا هل، دانه خردل، زیره سیاه، زیره سبز، رازیانه و زردچوبه. زینک هم یکی از موادی است که مانع سرماخوردگی می‌شود.

زردچوبه

یکی دیگر از محتویات پرکاربرد در غذاهای آسیایی‌ها زردچوبه است که خود یک داروی قوی است. زردچوبه مخصوصا وقتی با زنجبیل مخلوط شود موثرترین ماده برای مبارزه با سرماخوردگی ساخته می‌شود. ترکیب این دو پودری ضدالتهاب، آنتی اکسیدان، ضدعفونی کننده و با خواص مناسب برای سرماخوردگی تشکیل می‌دهد.

تند نه، داغ

عملکرد تندی وقتی با داغ بودن همراه شود چندین برابر می‌شود. برای مثال در سوپ یا آبگوشت داغ مقدار زیادی فلفل بریزید تا باعث راخت‌تر شدن نفس کشیدن و سرزندگی ریه‌ها شود و همچنین از التهاب گلو جلوگیری کند. همچنین این غذاهای داغ و تند دمای بدن و همچنین میزان عرق کردن را افزایش می‌دهند. این به بدن کمک می‌کند با ویروس‌ها و تهدیدها مبارزه کند.

استفاده از سس

مطمئنا استفاده از انواع فلفل‌ها در سس می‌تواند راهی مناسب برای خوردن آن‌ها باشد و مزه‌اش را دلنشین‌تر کند. همچنین با این روش تجزیه مواد در بدن بسیار راحت‌تر از تجزیه مواد موجود در غذا خواهد بود و خیلی زود باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.