درنگ: ایده اصلی سورتمه تهران از مونوریل‌های متحرک نشأت گرفته است که از ۲۰ سال پیش به عنوان یکی از مهیج‌ترین وسایل تفریح در محیط باز استفاده شده است. این سیستم ریلی تفریحی تشکیل شده از ماشین‌های مجزا با حداکثر ظرفیت ۲ نفر که سفر خود را بر روی ریل‌های سر بالا و سر پایین با شیب‌های متفاوت با قابلیت سرعت ثابت حداکثر ۴۰ کیلومتر آغاز و به پایان می‌رسانند.

مهمترین امتیاز از لحاظ مسائل ایمنی در این نوع سورتمه تفریحی اتصال سورتمه به ریل‌ها است. این بدین معنی است که علیرغم نیروی وارد شده به سورتمه حتی در بالاترین سرعت، سورتمه از ریل جدا نمی‌شود. اضافه بر این سیستم کمربند ایمنی مسافر ضریب ایمنی در حرکت را افزایش می‌دهد. تمامی سورتمه‌ها مجهز به ۲ ترمز مجزا هستند. ترمز اول به صورت اهرمی‌شکل که در اختیار کاربر برای کنترل سرعت مورد دلخواه در طول مسیر به کار گرفته می‌شود. حتی در زمان ریزش باران این ترمز کارایی و قابلیت تنظیم سرعت را دارد. ترمز دوم کاملا اتوماتیک است و هنگامی که سرعت کاربر به ۴۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد به طور اتوماتیک علیرغم میل کاربر برای ادامه حرکت با سرعت بالا، سرعت را کاهش می‌دهد. تعبیه این ترمز جهت افزایش دو چندان ایمنی مسافر و در جهت فقط منافع او است.

از امکانات دیگر فضای تفریحی سورتمه می‌توان به سافاری وحشت، سینما پرواز، آبشار ۳۰ متری، آلاچیق خانوادگی، زمین بازی کودکان، پیست دوچرخه سواری، فضای سبز کم نظیر و… اشاره کرد. از جذابیت‌های سورتمه تهران باید به منظره بسیار زیبا از شهر تهران و کوه‌های دربند هم اشاره داشت.

سافاری وحشت

اگر سوار سورتمه شدید و  باز هم هیجان بیشتری می‌خواهید یک گردش نفس‌گیر و هیجانی ۷ دقیقه‌ای در سافاری پارک وحشت را امتحان کنید.

سافاری پارک وحشت اولین تونل پیاده روی وحشت در ایران است که رفتن تا آخر آن واقعا دل شیر می‌خواهد، نشستن در قطار وحشت و چنگ زدن به درو دیوار واگن و بستن چشم‌ها دیگر اینجا به درد نمی‌خورد. اگر واقعا ادعای شجاعت و نترس بودن دارید می‌توانید همگام با دوستانتان پا بگذارید در این تونل تاریک و مرموز. سافاری وحشت بهترین مکان برای تجربه ترس به معنای واقعی است، در این مکان دیگر جیغ زدن فایده ندارد و فقط باید از دست اره‌های برقی و روح‌های سرگردان فرار کنید!

این مکان برای افراد زیر ۱۲ سال و بالای ۶۰ سال محدودیت سنی دارد.

موقعیت مکانی سورتمه تهران

مرکز تفریحی سورتمه تهران در میدان تجریش، خبابان دربند، خیابان اسد الهی، بوستان گلابدره واقع شده است. ساعت کاری این  مرکز همه روزه از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب است.