درنگ: هر دوی آنها پس از دستگیری برای بررسی سلامت روانی در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته بودند که گزارش متخصصان این سازمان نشان داد هر دو متهم از سلامت روانی برخوردار بودند. حالا این پرونده با دقت و به‌طور ویژه در شعبه چهارم دادسرای جنایی تهران و زیرنظر قاضی آرش‌سیفی در حال رسیدگی است و قرار است به‌زودی با اعلام نتیجه پزشکی قانونی درخصوص علت مرگ بنیتا و همچنین بررسی تمامی زوایای پرونده، کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال شود.
محمد ۲۷ ساله و مهدی ۳۶ ساله ۲ متهم پرونده قتل بنیتا هستند. محمد اتهامش قتل عمد و سرقت است و مهدی اتهامش معاونت در سرقت و خودداری از کمک به فردی است که در معرض خطر جانی بوده است. هردو در حضور قاضی جنایی اتهامات خود را گردن گرفتند. محمد اما اصرار داشت که اگر قاضی هم برایش مجازات اعدام درنظر نگیرد، ‌خودش آرزو دارد که هرچه زودتر اعدام شود چرا که نه‌ تنها خانواده بنیتا را عزادار کرده بلکه احساسات تمام مردم را جریحه‌دار کرده است. او می‌گوید که هرگز فکرش را نمی‌کرده دزدیدن یک خودروی پراید آن هم در روز روشن چنین سرنوشتی را برایش رقم بزند.
 • تو که می‌دانستی کودک هشت‌ماهه نمی‌توانسته خودش را از داخل ماشین نجات بدهد چرا در جایی خلوت رهایش کردی؟

من ماشین را مقابل یک ابزارفروشی در مامازن و در نزدیکی خانه‌مان رها کردم و فکر می‌کردم صاحب مغازه ماشین را می‌بیند و نجاتش می‌دهد.

 • اگر بچه آن محلی، خوب می‌دانستی که صاحب ابزارفروشی مدت‌ها بود که مغازه‌اش را تعطیل کرده بود؟

من خبر نداشتم.

 • وقتی ماشین را رها کردی، دیگر سراغ آن نرفتی تا سری به بچه بزنی و ببینی که آیا کسی او را دیده و نجاتش داده؟

نه. ترسیدم مبادا دوربین‌ها چهره‌ام را گرفته باشند و چون سابقه‌دارم گیر بیفتم. با خودم می‌گفتم قطعا یک نفر ماشین را دیده و حداقل صدای گریه بچه را شنیده است.

 • در شرایطی که شیشه‌های ماشین بالا بوده چطور ممکن است کسی صدای گریه بچه را بشنود، چرا حداقل شیشه ماشین را پایین نکشیدی و یا ماشین را در جای شلوغ رها نکردی که چنین فاجعه هولناکی رخ ندهد؟

اصلا مغزم کار نمی‌کرد، شیشه زندگی‌ام را نابود کرده است.

 • وقتی ماشین را رها کردی، بنیتا زنده بود. ‌حتی لحظه‌ای دلت به رحم نیامد که با آن وضعیت رهایش نکنی؟

وقتی ماشین را رها کردم بچه خواب بود.

 • فاصله زمانی سرقت تا رها کردن ماشین چقدر طول کشید؟

زمان زیادی نبود، نمی‌دانم چند ساعت شد، من پس از سرقت به سمت قیامدشت رفتم و با کمک مهدی (متهم دوم پرونده) و یک نفر از دوستانم ضبط و باند ماشین را برداشتیم. در آن لحظه بچه مدام گریه می‌کرد اما من توجهی به گریه‌هایش نکردم. دوستانم هم حرفی نزدند و به سرعت لوازم ماشین را برداشتیم. پس از آن من پشت فرمان نشستم و به سمت مامازن رفتم. وقتی راه افتادم بچه خوابید و بعد ماشین را رها کردم.

 • بعد از آن ماجرا را برای کسی تعریف نکردی؟

نه.

 • اخبار را در فضای مجازی دنبال می‌کنی؟

بعضی وقت‌ها به تلگرام نگاهی می‌اندازم.

 • خبر گم‌شدن بنیتا را ندیدی؟ چون همان روز اول تمام عکس‌های این کودک پخش شده بود؟

اگر هم دیدم متوجه نشدم این همان کودک است. من وقتی شیشه می‌کشم دیگر مغزم کار نمی‌کند و چیزی در حافظه‌ام نمی‌ماند.

 • چند وقت است که شیشه می‌کشی؟

۱۳سال است که اعتیاد دارم. روزی یک گرم شیشه باید بکشم، وقتی نکشم به‌هم می‌ریزم.

 • چند وقت بود که آزاد شده بودی؟

من برج ۱۰ پارسال آزاد شدم و تا قبل از آن ۱۷‌ ماه زندان بودم. اتهامم ۱۳۰ فقره سرقت لوازم داخل خودرو بود اما من فقط ۱۳ مورد آن را قبول داشتم و در دادگاه به همین ۱۳ تا اعتراف کردم. پس از ۱۷ ماه حبس، سند خانه ۲۰۰ میلیون تومانی پدرم را وثیقه گذاشتیم و آزاد شدم. پس از آزادی هم سرقت کردم و می‌گویند ۴۰ تا سرقت دیگر انجام داده‌ام اما درست نیست. البته من قبول دارم که حافظه‌‌ام سرجایش نیست اما خوب می‌دانم که آمار سرقت‌هایم اینقدر نیست.

 • در هر سرقت چقدر پول گیرت می‌آمد؟

بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان.

 • کاری جز سرقت هم انجام می‌دادی؟

شغل اصلی‌ام موتور‌سازی‌ است.

 • چند فقره سابقه داری؟

۵ بار زندان رفته‌ام. نخستین‌بار در سال ۸۸ به زندان افتادم. جرم‌هایم مختلف بود مثل سرقت، موادفروشی و…

 • متاهلی؟

۶،۵ ‌ماه پیش با زنی ۳۸ساله بر سر مصرف شیشه آشنا شدم و به‌صورت موقت ازدواج کردیم اما او از ماجرای بنیتا خبری نداشت.

 • اطرافیانت بچه دارند؟

برادرم بچه ۹ یا ۱۰ساله دارد! من می‌دانم که اشتباه کرده‌ام و واقعا اگر زمان به عقب برگردد، قطعا بچه را مقابل یک کلانتری و یا حداقل جای شلوغ رها می‌کردم و یا به خانواده‌اش برمی‌گرداندم اما افسوس که نمی‌شود زمان را به عقب برگرداند و من باید اعدام شوم تا تاوان این اشتباه بزرگم را بپردازم. با این جنجالی که به پا شده زنده نمانم بهتر است. می‌دانم همه مرا به شکل هیولا می‌بینند، حتی خانواده‌ام، ‌حتی زندانیان، برای همین دوست دارم هرچه زودتر اعدام شوم.

  فیلم | مشت‌زدن‌های خشمگین پدر بنیتا | بازسازی صحنه ربودن نوزاد ۸ ماهه

مهدی متهم ردیف دوم پرونده است. او هم اعتیاد به شیشه دارد و می‌گوید همان شب ماموران کلانتری را در جریان حادثه قرار داده بود.

 • اگر در سرقت نقشی نداشتی چرا روز سرقت همراه محمد بودی؟

من و محمد بچه یک محله هستیم. روز حادثه سوار پراید من شدیم تا به سمت مشیریه برویم و مواد بخریم. محمد می‌گفت دوست موادفروشش در مشیریه زندگی می‌کند. در آنجا ناگهان چشم‌مان به‌ خودروی پرایدی افتاد که روشن بود و کسی داخلش نبود. محمد در یک لحظه تصمیم به سرقت گرفت.

پیاده شد و به سرعت پشت فرمان نشست. من هم از ترسم فرار کردم. نیم ساعت بعد با او تماس گرفتم تا ببینم کجاست. وقتی فهمیدم به پاکدشت رسیده، با او قرار گذاشتم. به محض اینکه محمد رسید ناگهان دیدم بچه‌ای داخل ماشین است. محمد ماشین را با بچه‌ داخلش دزدیده بود. لحظه‌ای که من رسیدم، بچه خوابیده بود. شاید اگر گریه می‌کرد او را برمی‌داشتم و تحویل خانواده‌اش می‌دادم. آخر خودم یک پسر دوساله و دختر ۹ ساله دارم. من در سرقت و ربودن کودک نقشی نداشتم. همان لحظه به محمد گفتم که بچه را تحویل بده، محمد هم تأکید کرد که در یک جای شلوغ و یا مقابل کلانتری رهایش می‌کند. همین چند دقیقه او را دیدم و بعد از ماشین پیاده شدم. اینکه محمد گفته در سرقت لوازم خودرو با او همدست بودم، دروغ است. قرار شد محمد کودک را تحویل بدهد و بعد من از ماشین پیاده شدم و دیگر محمد را تا روز دستگیری ندیدم.

 • چرا پیگیری نکردی که ببینی آیا محمد کودک را تحویل داده یا نه؟

من همان شب به کلانتری خاتون‌آباد رفتم و موضوع را گفتم. چون می‌دانستم محمد شیشه زیاد می‌کشد و حافظه درستی ندارد، برای همین به پلیس خبر دادم که فردی به اسم محمد خودرویی را با یک کودک در مشیریه تهران ربوده است. مأموران هم گفتند پیگیری می‌کنیم.

 • بعد چه شد؟

بعد از حدود ۵ روز عکس کودکی را در تلگرام دیدم. ماجرایش را که خواندم فهمیدم که محمد هنوز کودک را تحویل نداده است. با خودم گفتم یا کودک را به خانه‌اش برده و پیش همسرش است و یا آن را فروخته است. برای همین به دوستانم زنگ زدم و موضوع را برایشان تعریف کردم. آنها همان روز که فکر می‌کنم سه‌شنبه بود با پلیس پاکدشت تماس گرفتند و گفتند بچه پیش محمد است که گویا پس از آن مأموران محمد را دستگیر کردند و وقتی من شنیدم بچه را داخل ماشین در گرما رها کرده، شوکه شدم.

 • خودت سابقه‌داری؟

بنگاه دارم اما ۳ بار به جرم سرقت و حمل مواد به زندان رفته‌ام.

  فیلم | ماجرای سرقت و مرگ «بنیتا» از زبان دزدانی که به طفل ۸ ماهه هم رحم نکردند

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه نیز در نشست خبری خود درباره پرونده بنیتا گفت: توصیه شده که پرونده با سرعت و توأم با دقت بررسی شود و هرچه سریع‌تر این جانیان به مجازات مقرر در قانون برسند.

وی بابیان اینکه «مسائلی که درباره پرونده متهمان مطرح شده، صحت ندارد» گفت: گفته شده بود که یکی از متهمان ۱۳۰سابقه سرقت دارد و با یک کفالت آزاد شده و زمان آزادی این جرم را مرتکب شده که صحت ندارد. همچنین گفته شد که با یک فیش حقوقی آزاد شده که خلاف است و مطلقا صحت ندارد. آقای اسماعیلی رئیس‌کل دادگستری استان تهران گزارش داده که ۱۳۰ فقره سرقت این متهم صحت ندارد. یک پرونده سرقت داشته که دستگیر شده است. در اثنای تحقیقات مشخص شده ۱۲ فقره سرقت داخل ماشین انجام داده و ۱۴‌ ماه بازداشت بوده است. بیش از این مقدار بازپرس یا دادسرا نمی‌تواند متهم را نگه دارد. بعد از ۱۴‌ ماه بازداشت با قرار وثیقه ۱۶۰میلیون تومانی آزاد شده است؛ بنابراین با قرار کفالت آزاد نشده و ۱۳۰ فقره سرقت هم نداشته و در تحقیقات مشخص شده ۱۲ فقره سرقت داخل ماشین داشته است که در این ارتباط نیز مجموعا به ۵۵‌ ماه حبس و رد مال محکوم شده است که البته طبق قانون آیین دادرسی جدید اگر کسی دارای محکومیت مختلف باشد، به اشد آن محکوم و حکمش اجرا می‌شود و ۳ سال از این ۵۵‌ ماه قابل اجرا بوده است.

محسنی‌اژه‌ای درباره متهم دوم این پرونده نیز گفت: نفر دوم نیز با ۴ گرم شیشه دستگیر شده بود. تا زمانی که محکوم شده بود و محکومیت پایان نیافته بود، آزاد نشده و در دادگاه به ۲ سال حبس، جزای نقدی و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده و اردیبهشت ۹۵ محکومیتش تمام‌شده و پس از پایان محکومیت از زندان آزاد شده است.

  تصاویر دردناک خداحافظی خانواده با بنیتا | بنیتا در منزلگاه ابدی