درنگ :  احمد توکلی طی سخنانی در یازدهمین همایش حقوق بشر، حقوق شهروندی و مبارزه با مفاسد گفت: امر به معروف و نهی از منکر متوجه حکومت است. باید یک کاری کنیم که مردم راحت حجاب داشته باشند و راحت نماز بخوانند و این وظیفه حکومت اسلامی است. باید راحت حرف بزنند ولی آموزش ببیند که چه حرفی را باید بزنند و آزادی داشته باشند. باید روزنامه‌ها آزاد باشند، اگر آزادی باشد البته خطا هم هست. اهم اظهارات توکلی به شرح زیر است:

* اگر قرار باشد فقط اظهارنظرهای درست مجاز باشد، هیچ کس جرات نمی‌کند حرف بزند. دایره را کوچک نگیریم که هیچ کس نتواند حرف بزند. در قضیه یاشار سلطانی من به دادستان تهران نامه نوشتم و گفتم شما کارتان غیرقانونی بود. افترا آنجایی است که علم دارید و فعلی را که کسی انجام نداده عمدا به او می‌گویی برای اینکه به او ضرر بزنی. مطمئن نیستی کنکاش نکنید و بگذارید برود. من روزنامه‌نگارم … کارم این است.

* با حقوق کارمندی نمی‌توان فلان ماشین شاسی بلند را خرید.

* امر به معروف و نهی از منکر واجب الهی است و اگر آزادی نباشد امر به معروف ونهی از منکر تعطیل است. اگر نویسنده کامنت اظهارنظری کرده آیا جرم است؟ چرا باید محاکمه شود و من که منتشر کردم چرا باید محاکمه شوم. به من گفتند «ضد امنیت ملی» عمل کردی. منی که نیم قرن برای مقابله با فساد مبارزه کردم آیا می‌توانم ضد امنیت عمل کنم!

* به خاطر اینکه سکوت ما در ناهنجاری‌ها طول کشیده، مردم مایوس‌اند. به ما خبر دادند از فلان شهر اینقدر پول (۲۰۰ میلیارد پول) جابجا می‌شود تا ۱۱٫۳۰ شب ۱۲۰ میلیارد را پس گرفتیم بنابراین مردم امیدوار باشند که مبارزه با فساد می‌شود.

* متاسفانه فساد سیستماتیک شده است. فساد حکومت را ساقط می‌کند و اگر مبارزه با فساد نشود قطعا فساد جمهوری اسلامی را ساقط می‌کند. در این صورت ایران را تجزیه و تشیع را ریشه کن می‌کنند. به عنوان مثال حمله به مساجد پیام دارد. من در دیده‌بان گفته بودم وزیر میلیاردی ویژه‌خوار را عزل کنید البته تبرئه هم شدم.

  احمد توکلی: اگر خودمان را اصلاح نکنیم و به اصلاح جامعه قیام نکنیم حتماً سقوط می‌کنیم | فساد به جان انقلاب و اسلام افتاده است
  توکلی: ما در انقلاب دنده عقب گرفتیم | بنی‌صدر مخالف من و میرحسین موسوی بود