درنگ : احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ما به عنوان مدیران بحران همیشه خود را برای بدترین حالت آماده می‌کنیم. مثلا وقتی می‌گوییم اگر ۳گسل تهران همزمان فعال شوند، تعدادی جان خود را از دست می‌دهند، اما این را باید در نظر بگیریم که احتمال فعال شدن همزمان این گسل‌ها تقریبا نزدیک به صفر است.

وی با انتقاد از وضعیت تجهیزات مورد نظر در این زمینه گفت: باید ۵۰ دستگاه شتاب نگار داشته باشیم اما تنها ۱۴ دستگاه در اختیار داریم. باید ۵۶ سیستم روی گسل‌های تهران قرار گیرد.

صادقی با بیان اینکه استانبول با صرف هزینه ۱.۷میلیارد دلار یک شهر امن است تاکید کرد: اگر در پیشگیری بحران یک دلار هزینه کنیم ۱۵ دلار صرفه جویی کردیم.

  وقوع زلزله با بزرگای ۷ تا ۱۶ هفته آینده صحت دارد؟ | انرژی زمین با زلزله تهران تخلیه شد؟ | یک مقایسه تاسف‌بار میان تهران و استانبول

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه ساخت ساختمان‌های حساس مثل مدرسه و بیمارستان روی گسل ممنوع است گفت: سه سال است که نتیجه تحقیقات این سازمان، به مرکز مطالعات ساختمان ارسال شده اما تاکنون هیچ تدبیری اتخاذ نشده است.

  فیلم | جریان موش‌های آدم‌خوار در تهران چیست؟ | سرنوشت وحشتناکی در انتظار زلزله‌زدگان تهرانی است؟

انتقاد از خبر حضور موش‌های آدمخوار در زلزله احتمالی تهران

صدرالدین علیپور رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز با انتقاد از برخی خبرها در خصوص حضور موش‌های آدم‌خوار در پایتخت در زمان بروز زلزله احتمالی گفت: مسوولان به جای انتشار نگرانی و حرف‌های بی‌پشتوانه، سیستم‌های مدیریت بحران را با همکاری مناسب و مسئولیت محوله با هماهنگی رئیس مدیریت بحران شهر تقویت کنند.

وی اضافه کرد: اینکه عنوان شده است این موش‌ها آدم‌خوار هستند اغراقی بیش نیست و بازی کانال‌های مجازی برای جلب مخاطب است. طرح این موضوع که زلزله‌ای بیاید و انسانها زیر آوار بمانند و موش‌ها بخواهند عامل را تشدید کنند بحثی کاملا حاشیه‌ای و درجه چندم است. این مورد در مقایسه با ده‌ها موردی که در تهران بر وخامت فاجعه می‌افزایند مانند انشعابات گاز و مخاطرات احتمالی کانال‌های فاضلاب، لوله‌های پوسیده انتقال آب و نشت آب و آلودگی سراسری آن، آلودگی ناشی از پسماندهای پخش شده مواد عفونی، آلودگی خاک و شیوع بیماری‌های مسری، پخش شدن مواد آزبستی و مواد خطرناک و بیماری‌های متاثر از آنها و … نه تنها موضوع حاشیه‌ای و درجه چندم محسوب می‌شود بلکه در کنار موارد عنوان شده که در دنیا مورد مشابه در زمان بروز زمین‌لرزه داشته‌اند، اصلا موضوع موش‌های آدم‌خوار موضوع گزارش شده‌ای در زلزله‌های جهان نیست.

  سرنوشت وحشتناک تهرانی‌ها پس از زلزله | موش‌های آدم‌خوار در انتظار زلزله‌زدگان تهرانی | بازگشت ۷۰ میلیون موش به‌ روی زمین