درنگ: کودکان و کثیف کاری رابطه نزدیکی دارند. اگر چه معمولا والدین تمام سعی خود را می‌کنند که از ریخت و پاش، لکه و آشفتگی کلی که همواره همراه کودک است جلوگیری کنند با این وجود همه کثیفی‌ها یکسان نیستند. مطمئنا دست نشسته قبل از شام و کپه اسباب بازی‌هایی که هیچ وقت جمع نمی‌شوند، جزو ممنوعات است اما بعضی از کثیفی‌ها و بی‌نظمی‌ها ممکن است برای کودک شما مفید باشند. در اینجا شما را برخی دلایل آشنا می‌کنیم که شاید باعث شود بخواهید کودکتان اندکی کثیفی را تجربه کند:

  • آشفتگی و کثیفی ممکن است سلامت آنها را تقویت کند

تعداد زیادی از محققان معتقدند که کثیفی چیزی است که کودک به آن نیاز دارد. در کتاب «چرا کثیفی خوب است: ۵ راه برای اینکه با کثیفی دوست باشیم» متخصص میکروب شناسی و ایمن شناسی دکتر ماری روبوش معتقد است که در معرض آلودگی بودن به کودکان کمک می‌کند که سیستم ایمنی‌شان قوی شود که سبب محافظت از آنها در طول زندگیشان خواهد شد.

فرضیه بهداشت – یا این باور که کثیفی و آلودگی از کودکان در برابر آلرژی و بیماری محافظت می‌کند – پدیده‌ایست که همچنان در حال مطالعه و بررسی است. در حالیکه محققان پیرامون موضوع بحث می‌کنند، برداشت از این موضوع این است: بازی کردن در کثیفی خیلی هم بد نیست و می‌تواند مفید نیز واقع شود. اگرچه شما باید اصول بهداشتی را رعایت کنید مثلا به کودکتان یاد دهید که پس از بازی در خاک دستانش را بشوید.

  • تمامی حس‌ها را درگیر می‌کند

حس کردن گل با پای برهنه، صدای پرندگان، بوی چمن و … همه این‌ها سبب می‌شود کودک شما حس‌های پنجگانه خود را تقویت کند و دنیا را بهتر از آنچه در کتاب‌هایش توصیف شده درک کند. شما می‌توانید همه چیز راجع به گیلاس را به کودک خود بگویید اما تا وقتی که آنها قرمزی رنگش و شیرینی مزه‌اش را تجربه نکرده باشند درک نمی‌کنند که گیلاس چیست.

تحقیقات نشان می‌دهد وقتی در فرایندی چند حس درگیر است ذهن چیزی که در حال یادگیری آن است را راحتتر به یاد می‌آورد. در نتیجه سعی کنید اعداد، رنگ‌ها و کلمات جدیدی را با استفاده از اجسام طبیعی و درگیر کردن چند حس به کودک آموزش دهید. مثلا گل‌های معطر و شاخه‌ها و سنگ‌ها.

  • مهارت‌های حرکتی را می‌سازد

البته راه‌های زیاد دیگری برای آموزش مهارت‌های حرکتی به کودکان وجود دارد که کثیف‌کاری نیز ندارند. برای مثال اسباب بازی‌های زیبا و تمیز. کودکان را تشویق کنید که وسایل کوچک را برداشته و بازی کنند یا روی تخته‌هایی که کثیفی ندارند بنویسند. اولین نتیجه این است که این بازی‌ها انتهای باز ندارند. به عبارت دیگر کودک تنها کارهایی را که مشخص و از قبل برنامه‌ریزی شده است را قادر است انجام دهد و فرصت زیادی برای تجربه چیزی بیشتر از حدی که در اسباب بازی در نظر گرفته شده وجود ندارد. اما شما با دیدن اینکه کودکتان در حیاط یا پارک که چیزی بیش از چند درخت و برکه کوچک و چاله گلی ندارد که چه کارهایی می‌توانند انجام دهد، شگفت زده می‌شوید.

  • باعث می‌شود کودکان فکر کنند

با دادن شانس بالا رفتن، غلت خوردن، سینه‌خیز رفتن و آزادانه پریدن، ماجراجوی کوچک شما می‌تواند با قدرت تخیل به چیزی که می‌خواهد برسد. همچنین به آنها اجازه می‌دهد که امتحان کنند، چه می‌شود اگر: مقداری اب در گودال گلی بریزم؟ چمن‌ها را بکنم؟ و … کودک شما در اینجا سوالاتی را از خود می‌پرسد و با مشاهده به آنها پاسخ می‌دهد. درست است که آنها کثیف می‌شوند اما در عوض همچون دانشمندی فکر می‌کنند و باعث می‌شود در مسیری قرار گیرند که بتوانند در سال‌های پیشرو سوالات بیشتری را پاسخ دهند.

  • باعث می‌شود که کودکان بهتر تمیزکاری کنند

شاید عجیب باشد که تمیز کردن کودکان پس از زمان بازی که با کثیفی همراه بوده آسانتر است اما شرط لازم این است که قبل از بازی زمانی را برای مشخص کردن قوانین و حدود به کودکتان اختصاص داده باشید.

ابتدا جایی را در نظر بگیرید که کودکتان می‌تواند در آنجا بدون نیاز به اینکه سریعا تمیز و مرتب کند بازی را که می‌خواهد انجام دهد. آنجا را پر از اسباب بازی‌ها و وسیله‌هایی کنید که کودک می‌تواند با آنها خلاقیت به خرج دهد.

سپس ۱۵ دقیقه قبل از اینکه زمان بازی کودک به پایان برسد به او خبر دهید که چقدر زمان دارد این کار به آنها کمک می‌کند که برای تمیزکاری آماده شوند. ۱۰ دقیقه بعد یادآوری کنید و ۲ دقیقه قبل از زمان اتمام بازی باز هم یادآوری کنید. دوباره با شروع کردن به جمع آوری وسایل به او یادآوری کنید و بگویید پس از جمع کردن می‌خواهید چه کنید. این کار باعث می‌شود که کار پس از آن هیجان‌انگیز به نظر برسد. حتی اگر زمان چرت زدن باشد.

نهایتا وسایل مخصوصی مثل جارو و خاک انداز و پیش بند به کودکتان بدهید و همراه او شروع به آواز خواندن و تمیز کردن کنید. با این روش حتی تمیز کردن نیز مانند بازی به نظر می‌رسد.