درنگ : این کشور دارای میانگین جمعیتی مسن است و از سال‌های قبل تصمیم بر آن شده که با اوتوماسیون این کشور زندگی برای سالمندان راحت‎تر شود. حتی در مقطعی از زمان سالمندان این کشور اعتراض کرده بودند که به خاطر سختی زندگی مجبورند مهاجرت کنند و البته ترجیح می‎دهند به جای مهاجرت در کشور خودشان زندگی راحتی داشته باشند.

  مدرنترین قبرستان در ژاپن؛ فضاپیمایی هوشمند! | چطور گورستان‌ها متحول شدند؟
  قهوه به سبک ژاپنی‌ها؛ غلیظ‌تر و تلخ‌تر

همان زمان بود که ژاپن آماده شد تا خواسته‎های مردم کشورش را برآورده کند و تا امروز پیشرفت‎شان در این زمینه هنوز ادامه داشته است. یکی از اولین کارها که این کشور انجام داد اختصاص دادن روبات‎هایی به نام «روبووی ۲» به فروشگاه‌ها بود تا خرید را برای سالمندان راحت‎تر کنند. این روبات‎ها به دنبال خریداران راه می‎‏افتند و سبد خریدش را برایش حمل می‎کنند. از قابلیت‎های دیگر این روبات این است که می‏توانید لیست خرید را وارد کنید و در صورتی که چیزی را برای خرید فراموش کنید این روبات به شما یادآوری می‌‎کند. روبووی ۲ حتی توصیه‎هایی هم برای شما دارد، برای مثال اگر خرید نوعی دیگر از کالای مورد نیاز شما به صرفه‎تر باشد آن را به شما توصیه می‏کند. اولین بار این روبات در سال ۲۰۰۹ در ژاپن به کار گرفته شد و مصرف آن هنوز هم رایج است.

اما با گذشت زمان این کشور به اندازه‎ای در زمینه اتوماسیون پیشرفت داشته که مردم آن نگرانند مبادا روبات‎ها جای نیروی انسانی را بگیرند و در نتیجه بازار کار برای آن‎ها از بین برود. در نتیجه این نگرانی بوده که بارها در رسانه‎های ژاپن این موضوع مطرح شد که قرار نیست روبات‎ها جای انسان را بگیرند و با ارائه دلایل مختلف سعی کردند مردم این کشور را آرام کنند.

  فیلم و تصاویر هتل روباتیک ؛ یک دایناسور خوشامد می‌گوید | عروسکی که هم اتاق شماست!
  اولین روبات شهروند عربستان که مدافع حقوق زنان است!

اما استفاده از روبات در ژاپن مدت‎هاست که رایج است و می‏توان گفت ژاپن کشوری است که در دنیا بیشترین استفاده از روبات‌‎ها را دارد. تعداد روبات‎های موجود در این کشور و سرویس‎هایی که می‎دهند بیشتر از آن است که بتوان در گزارشی به همه آن‌ها اشاره کرد. اما می‌توان به برخی در آن‌ها اشاره کرد:

یکی دیگر از روبات‎های ژاپن وظیفه جارو کردن و طی کشیدن کف زمین در اماکن عمومی را دارد که اولین نوع آن در فرودگاه هندا این کشور به کار گرفته شد و کم‎کم استفاده از آن در کل کشور رایج‎تر شد. با گذشت زمان این روبات پیشرفت‎ کرد و تغییر شکل هم داشت.

یکی دیگر از روبات‎هایی که در اکثر فرودگاه‎های ژاپن با آن روبه‌‎رو می‏شوید روبات سفیدی است که از مسافران می‏پرسد آیا نیاز به کمک دارند یا نه.

یکی دیگر از روبات‌ها شبیه به گربه‎ای بزرگ است و این توانایی را دارد که صحبت‎های شما را همزمان به ۴ زبان برجسته دنیا ترجمه کند.

روبات دیگر هم قابلیت حمل و کشیدن چمدان‏ها و کیف‎های مسافران را دارد.

روبات دیگری در ژاپن اختراع شده تا در فروشگاه‌ها به مشتریان خدمات دهند. این روبات‌ها «آیکو چیهیرا» نام دارد، ساخت کمپانی توشیبا است و برای حرکت ۴۳ موتور دارد. این روبات ۱۶۵ سانتی‎متر قد دارد و چهره خانمی حدودا ۳۲ ساله را دارد که لباس ژاپنی «کیمونو» به تن دارد.

روبات دیگر «پپر» نام دارد. این روبات جزو اولین روبات‎هایی است که طبق ادعای سازنده احساسات مشتری را به خوبی درک می‏کند و سعی می‏کند به نحوی که مناسب حال او باشد با او برخورد کند. پپرها متخصص کار در بانک، رستوران، فروشگاه و … هستند و کلیه امور مشتریان را انجام می‎دهند. برای مثال از سرو غذا گرفته تا انتقال کارت اعتباری مشتریان به صندوق و … این روبات‌ها به ۳ زبان انگلیسی، ژاپنی و چینی کار می‏کنند.

نوع دیگری از روبات در ژاپن وجود دارد که نامش «آسیمو» است و ساخت آن به توسط کمپانی هوندا انجام شده است. این روبات توانایی سرو نوشیدنی و خوراکی را دارد و در سال ۲۰۱۴ زمانی که اوباما از موزه ملی نوآوری و اختراعات توکیو دیدن می‏کرد با این روبات مواجه شد.

همچنین یکی دیگر از روبات‎ها در ژاپن با هدف کمک به سالمندان تولید شده است. این روبات متخصص کمک به سالمندان است و انواع کارهای آن‌ها را انجام می‌دهد.