درنگ: انگار قرار نیست دانش آموزان ایرانی با دل خوش به اردوی تابستانه بروند. واژگونی، سقوط و تصادف اتوبوس دانش آموزان دختر و پسر انگار تبدیل به رسمی تلخ در ایران شده است. زمستان و تابستان و حتی نزدیک سال نو خبرهایی جانسوز از حادثه سقوط اتوبوس جگرگوشه‌های خانواده‌هایی که با هزار امید فرزندشان را راهی سفر کرده‌اند به گوش می‌رسد.

خاموشی گوهران شب چراغ شریف

از حادثه سقوط اتوبوس دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف ۲۶ اسفنده ماه سال ۷۶ یاد می‌کنیم. در این سانحه که شادروان مریم میرزاخانی هم در آن حضور داشت، هفت نفر از نخبگان این دانشگاه بر اثر سقوط اتوبوس جان خود را از دست دادند در حالیکه هر کدام می‌توانستند در آینده یک مریم میرزاخانی باشند. مریم میرزاخانی اما تنها بازمانده این سفر بی بازگشت بود که متاسفانه چندی پیش جامعه نخبه ایران و جهان به سوگش نشست.

 

 

حادثه برای دختران دانش آموزان

۲۵ فروردین ماه سال ۸۴ در یک حادثه خونین رانندگی در شمال تهران، اتوبوس حامل دانش آموزان به دره سقوط کرد. این اتوبوس در حال اعزام به اردو بود که به دلایلی نامعلومی از جاده خارج و واژگون شد. در این حادثه یک دختر ۱۴ ساله به علت شدت جراحات جان خود را از دست داد. تعداد مجروحان این حادثه ۲۲ نفر اعلام شد که بین ۱۵ تا ۲۰ سال داشتند و بیشترشان دختر بودند.

فاجعه فوت ۲۶ دانش آموز دختر

حادثه‌های از این دست به اینجا ختم نشدند، قرار هم نیست ختم شودند، ۲۶ دانش آموز دختر بروجنی در بازگشت از سفر کاروان راهیان نور از مناطق دفاع مقدس در سانحه تصادف فوت کردند. این اتفاق در ۲۸ مهرماه سال ۹۱ اتفاق افتاد. تصورش را بکنید که ۲۶ دانش آموز دختر قدم در سفری بی‌بازگشت گذاشتند.

دو کشته در اتوبوس دختران دولت آباد

دوم اردیبهشت ماه سال ۹۵  بر اثر واژگونی یک دستگاه اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر در محور تربت حیدریه ـ دولت‌آباد دو نفر کشته و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند.

 

 

حادثه ای که بخیر گذشت

۱۲ آذرماه سال گذشته، یک‌دستگاه اتوبوس در استان همدان، محور همدان – مرکزی در محدوده ورودی شهر همدان از ملایر به علت تخطی از مسیر خارج شد. در این اتوبوس تعدادی از دانش آموزان دختر همدانی حضور داشتند که خوشبختانه تلفاتی در بر نداشت.

سقوط دانش آموزان در کانال آب

ساعت ۹:۵۱ دقیقه صبح روز ۱۶ اردیبهشت ماه سال جاری، یک دستگاه اتوبوس در مسیر بزرگراه یادگار امام (خیابان ایثارگران شمالی، ابتدای خیابان شهید اسماعیلی) واژگون شد. این اتوبوس حامل دانش آموزان مدرسه دخترانه اندیشه رباط‌کریم بود که جهت بازدید از پارک ژوراسیک عازم تهران شد اما به دلیل مستهلک بودن اتوبوس و عدم توانایی راننده در کنترل آن از مسیر خارج و پس از برخورد با حفاظ کنار کانال به داخل کانال سقوط کرد.

در این اتوبوس ۳۴ دانش آموز بود که سه نفر از آنها به صورت سطحی آسیب دیدند و سر پایی مداوا شدند.

عیدقربان عزای هرمزگانی‌ها شد

در حالیکه دیروز عید قربان را پشت سر می‌گذاشتیم اتوبوس حامل دانش آموزان دختر هرمزگانی که برای شرکت در اردوی فرزانگان عازم شیراز شده بودند در داراب واژگون شد و حادثه‌ای تلخ رقم خورد. در این حادثه دلخراش ۷ دانش آموز دختر جان خود را از دست دادند و ۲ نفر هم قطع عضو شدند.

متاسفانه این حادثه‌ها تمامی ندارد و قرار نیست تمهیداتی برای ایجاد سفری امن که دانش آموزان و خانواده‌های شان دل نگرانی نداشته باشند، اندیشیده شود. حالا بعد از به جا گذاشتن این همه تلفات و داغدار شدن تعداد زیادی از خانواده‌های ایرانی در غم از دست دادن جگرگوشه‌هایشان، پیشنهادی برای تغییر شیوه نامه اردوی دانش آموزان مطرح شده است. پیشنهادی خیلی دیرهنگام که نمی‌تواند مرحمی بر دل بازماندگان این اتفاقات باشد.

سال‌های سال است که اتوبوس‌های مسافربری زیادی به علت عدم به کارگیری راننده‌ای که خواب آلود نباشد، مسافران زیادی را به کام مرگ کشانده‌اند. گویا قرار نیست اتوبوس‌های فرسوده از رده خارج شوند، جاده‌ها ایمن شوند، رانندگان مناسب به کار گرفته شوند یا آیین نامه‌های سفت و سخت‌تری برای استخدام رانندگان اتوبوس در نظر گرفته شود.

 

 

چند روزی خبرهای داغ و غم انگیز کشته شدن فرزندان نخبه این مرز و بوم صفحات مجازی و رسانه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و هر مسئولی توییت می‌کند و ابراز نگرانی و برنامه ریزی برای آینده اما باز هم صدای روزشمار اردوی مرگ به گوش می‌رسد … امید که تا شمارش این روزشمار یک رقمی نشده مدیران قدمی بردارند.